Duże podwyżki cen buraków w Rosji


Tegoroczne ceny buraków w Rosji są o 80% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Eksperci, za przyczynę zwiększonego popytu podają znaczny wzrost zapotrzebowania na to warzywo ze strony dużych hurtowni i sieci handlowych.

Plantatorzy w Rosji sprzedają buraki na początku grudnia 2021 roku w cenie 19-30 rubli/kg (0,26-0,41 USD/kg), co stanowi 11%-ową podwyżkę w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Występuje kilka czynników, które wpływają na wzrost cen. Głównym powodem jest zwiększony popyt na buraki. Jednocześnie, podaż na rynku jest nieco ograniczona, ponieważ wielu plantatorów wstrzymuje się ze sprzedażą, licząc na dalszy wzrost cen.

Ceny buraków w Federacji Rosyjskiej są aktualnie średnio o 80% wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Badający rynek sprzedaży nie wykluczają, że wzrost cen może być jedynie przejściowy. Ich zdaniem, kolejna podwyżka może zachęcić plantatorów do sprzedaży buraków z przechowalni, co prowadzi do wzrostu dostaw, a w konsekwencji może skutkować spadkiem cen.

Źródło: EastFruit

O cenach buraków w Polsce z początku grudnia przeczytacie w materiale: