Dwie nowe odmiany brokułów z firmy Syngenta

Beany F1
Beany F1

W trakcie Dni Otwartych na holenderskich warzywnych poletkach pokazowych firma Syngenta zaprezentowała szereg odmian. Część z nich nadaje się do uprawy w Polsce. Nie zabrakło także nowości. O nowe odmiany brokułów zdecydowałem się zapytać Marka Zielińskiego, reprezentanta Syngenty, który także udał się do Niderlandów by udzielać informacji i odpowiedzi polskim plantatorom na wszelkie nurtujące ich pytania.

Na zbiór późnojesienny

Beany F1 to brokuł do nasadzeń letnich z przeznaczeniem na zbiór późnojesienny. Można go sadzić zwłaszcza pod kątem zaopatrzenia zakładów przemysłowych. Róże są zbite, o grzybkowatym kształcie. Bardzo ważną cechą jest doskonała zdrowotność. – mówił w trakcie holenderskiego wydarzenia M. Zieliński. Bardzo dobre wyrównanie roślin to kolejna cecha od razu rzucająca się w oczy w trakcie lustracji kwatery pokazowej. Specjalista zadeklarował, że odmiana ta trafi do sprzedaży w Polsce w sezonie 2022, więc już niebawem będzie można sprawdzić ją we własnym gospodarstwie. Aby wykorzystać jej walory sadzenie należy przeprowadzić do 20 lipca. Optymalne zagęszczenie to 35 000 szt./ha.

Na zbiór letni

Kolejną nowością zaprezentowaną w Holandii przez firmę Syngenta była odmiana Gongga F1. Pewne partie nasion tej kreacji trafiły już do polskich ogrodników w 2021 roku, ale wciąż należy uznawać ją za nowy wariant. Ma ona zupełnie inną specyfikę niż Beany F1. Gongga F1 to odmiana do wczesnych nasadzeń, nawet pod agrowłókninę. Jej specyfika pozwala na uzyskanie wczesnego plonu przemysłowego, ale róże można także kierować na świeży rynek. Są one zbite, cechują się regularnym, grzybkowatych kształtem. Uzyskałem bardzo dobre opinie jeżeli chodzi o pierwsze polskie doświadczenia w jej mechanicznym różyczkowaniu. Dojrzałość zbiorczą na świeży rynek, tj. róże o masie ok. 600 g, odmiana ta tworzy wcześnie, ale pozostawiona w polu spokojnie dorasta do 1 kg co pozwala na dobry uzysk wysokiej jakości różyczki. Cenię tę odmianę za tę właśnie uniwersalność pozwalającą na dopasowanie się do sytuacji rynkowej latem – wyjaśniał M. Zieliński.

Więcej na filmie

Aby dowiedzieć się więcej o tych odmianach wystarczy obejrzeć poniżej załączony film. Na nim M. Zieliński omawia obie kreacje. Są w nim też ujęcia filmowe prezentujące kondycję brokułów jesienią podczas zwiedzania kwater pokazowych firmy Syngenta.