W podpiotrkowskiej miejscowości Majków Folwark w niedzielne popołudnie 21 sierpnia odbył się Dzień sałatowo-rzodkiewkowy. Wydarzenie zorganizowały firmy Enza Zaden, Yara Poland, GPR Krasoń i Osadkowski SA. Kolekcję odmian sałaty i rzodkiewki przygotowaną w gospodarstwie rodzinnym p. Kopeć wizytowało kilkudziesięciu plantatorów tych gatunków, głownie z piotrkowskiej strefy produkcji warzyw.

Idealnie zadbane warzywa

Choć pogoda nie szczędziła plantatorom z okolic Piotrkowa Trybunalskiego problemów, rośliny w kolekcji pokazowej prezentowały się bardzo okazale. Sałaty były wyrównane, poszczególne partie sadzone co tydzień. Można było więc zobaczyć rośliny już przerośnięte, idealnie nadające się do zbioru i dopiero dorastające. Przedstawiciele firmy Enza Zaden zadbali o to, by w gronie prezentowanych odmian znalazły się kreacje odporne na fuzariozę. To problem z którym już zmaga się dość szeroka rzesza plantatorów, a także zagrożenie, które z biegiem czasu ujawni się pewnie w tych miejscach, gdzie jeszcze objawów choroby nie obserwowano. Jedną z tych kreacji, która wykazuje odporność na fuzariozę jest Jones. To sałata dedykowana uprawie tunelowej. W gruncie lepiej poradzi sobie Fusandra. Liść tej odmiany jest nieco jaśniejszy, to wariant świeżo rynkowy. Cała kolekcja objęła znacznie szerszy katalog odmian.

Także bardzo poprawnie prezentowała się rzodkiewka. Standardy rynkowe, takie jak Celesta czy Escala w pełni poradziły sobie w tegorocznych warunkach uprawy gruntowej. Zaprezentowano w Majkowie Folwark także mniej znane kreacje, których charakterystyka zdaniem reprezentantów Enza Zaden powinna spełnić oczekiwania plantatorów.

Nawożenie i ochrona

O nawożenie pokazowej kolekcji odmian zadbała firma Yara. Jej przedstawiciel, Wojciech Kopeć, mówił o produktach, które zdecydował się wkomponować w program żywienia sałaty i rzodkiewki. YaraMila Complex wysiano tu w pasy ziemi, z której sformowano zagony. Zastosowano także saletry wapniowe – YaraLiva Nitrabor i YaraLiva Tropicote.  Poprzez system mikrozraszaczy aplikowano także Kristalon Zielony, pobudzający rośliny do silnego wzrostu.

Artus Sliz z Osadkowski SA mówił o nawożeniu, które jednocześnie przeciwdziała rozwojowi chorób bakteryjnych. Za szczególnie ważny na tym polu produkt uznał Ion Blue. To płynny preparat zawierający w swoim składzie miedź (Cu) oraz siarkę (S) w nowoczesnej formulacji umożliwiającej bezpieczne stosowanie i efektywne działanie. Z kolei Karol Majchrowski z Cosmocel mówił o Mite Mine. To naturalny produkt na bazie wapnia (Ca), którego użycie nie generuje ryzyka skażenia żywności pozostałościami. Wyzwala on jednak w roślinach poddanych zabiegowi procesy fizjologiczne ograniczające szkody wyrządzane przez szkodniki. Jacek Ignaczak z JPagro przedstawiał z kolei walory nawozu AminoCALC 14. Po czerwcowym gradobiciu produkt był stosowany w celu regeneracji roślin uprawianych w gospodarstwie p. Kopeć. Marcin Krasoń z GPR Krasoń przedstawił z kolei zagadnienia związane z zamawianiem rozsady sałaty. Apelował, by nie zwlekać ze zgłaszaniem zamówień.