Można by powiedzieć, że „rosną jak na drożdżach”! Tymczasem ogórki w projekcie #100ton ogórków z hektara nawożone są zgodnie z zaleceniami firmy Yara Poland. Właśnie na pędach zaczęły się pokazywać pierwsze zawiązki. Jest to zatem dobry moment by zastawać nawóz dolistny dzięki któremu międzywęźla będą skrócone a ogórki nie będą nadmiernie wyrastały w przejścia między rzędami. Jaki to produkt? Koniecznie obejrzycie ten FILM.

Jesteśmy w fazie gdy ogórki mają już dobrze rozbudowane masę liściową i zaczęły tworzyć pierwsze owoce. W ostatnich dniach na plantacji wykonano zabieg ściółkwowania słomą międzyrzedzi. Dzięki temu – jak informuje Magdalena Cieślak Włodarczyk- ogórki nie będą się brudzić i można je będzie zbierać ”na gotowo” bezpośrednio przygotowując do sprzedaży.

Plantacja ogórków na #100ton po wyściółkowaniu słomą

W okresie gdy na pędach ogórka są po 3-5 zawiązków warto wykonać zabieg dolistnym nawozem YaraVITA Actisil. Zawiera on w swoim składzie krzem – 0,6% Si w postaci kwasu ortokrzemowego, stabilizowany choliną (formuła jest strzeżona patentem). Krzem w postaci kwasu ortokrzemowego, najbardziej aktywnej i przyswajalnej przez rośliny formie, stabilnej i nieprzechodzącej do form nieprzyswajalnych, dzięki specjalnej formule preparatu. Z naszych już wieloletnich obserwacji wynika, że już jeden zabieg Actisilem w fazie gdy na pędach pojawiają się pierwsze kwiaty żeńskie wpływa na skrócenie międzywęźli. Ogórek jest rośliną wybitnie krzemolubną. Potrzebuje tego pierwiastka nawet kilkaset razy więcej niż inne warzywa. Oczywiście duże ilości krzemu występują w glebie, ale nie zazwyczaj nie jest dostępny dla roślin. Dlatego warto wykonać jeden a optymalnie dwa zbiegi Actisilem w uprawie ogórków gruntowych – wyjaśnia Wojciech Wojcieszek z Yara Poland.

Krótsze międzywęźla u ogórka to mniej zarośnięte międzyrzędzia. Łatwiej jest prowadzić zbiory i ogranicza się niszczenie roślin w trakcie kolejnych zbiorów. Actisil najlepiej jest stosować solo, w odrębnym zabiegu. Ważne  jest by pierwszy zabieg tym nawozem wykonać gdy na pędach jest 3-5 kwiatów, ewentualnie powtórzyć zabieg po upływie 7-10 dni.  

Na plantacji pokazowej #100ton trwa cały czas nawożenie poprzez fertygację. Zwłaszcza przy obecnej pogodzie gdy jest słonecznie i wietrznie rośliny pobierają duże ilości wody, a wraz z nią również składników pokarmowych. W dalszym ciągu fertygacja oparta jest na nawozie wieloskładnikowym Kristalon Super 17-6-25 + mikro (Vega), który już niebawem będzie zastąpiony formą z wyższa ilością potasu – Kristalon Super 12-12-36 + mikro (Gena). Stasowane jest też YaraTera Calcinit, czyli saletra wapniowa oraz saletra magnezowąa KRISTA MAG.

Ogórki w projekcie #100ton – 28 czerwiec 2023

Jak skrócić międzywęźla u ogórków