Wielu producentów warzyw korzeniowych zadaje sobie takie pytanie. Jak skutecznie zwalczać chwasty w uprawie marchwi i pietruszki korzeniowej. Otóż po wycofaniu linuronu niestety nie jest to łatwa sprawa. Chociaż jest jeszcze zarejestrowanych kilka substancji nie wszystkie skutecznie zwalczają niektóre chwasty zwłaszcza po wschodach roślin uprawnych. Największe problemy są jak zwykle ze zwalczaniem starca, ale również rdestów i komosy.

Tuż po siewie marchwi

Po pierwsze trzeba w jak najlepszych warunkach zastosować pierwsze herbicydy po siewie. Jeszcze jest kilka substancji aktywnych które można stosować przed wschodami roślin uprawnych, a które dość skutecznie zatrzymują wschody chwastów. Obecnie mamy zarejestrowane w uprawie marchwi produkty takie jak Racer 250 EC, Command 480 EC, Stomp Aqua 455 CS, Activus 400 SC, Stallion 363 CS czy Bandur 600 SC. W uprawie pietruszki niestety nie można stosować Comandu czy Stallionu, ale również Bandur nie może być stosowany chociaż substancja aktywna jest zarejestrowana. Trzeba oczywiście wpisać dobrą nazwę handlową do ewidencji zabiegów ochrony roślin. Wyżej wymienione produkty zarejestrowane są do stosowania po siewie, przed wschodami roślin uprawnych.

Niektóre z nich takie jak Racer, Comand czy Stomp ( Actiwus, Stallion) trzeba stosować na dobrze uwilgotnioną glebę. Wtedy to możemy liczyć na dobrą skuteczność i działanie substancji aktywnej. Jeżeli gleba będzie choć trochę przeschnięta to niestety substancje aktywne mogą działać słabiej i będą przepuszczać pojedyncze chwasty. Stosując herbicydy do glebowe dobrze jest do nich dodać produkty olejowe zalecane jako dodatek do herbicydów doglebowych np. Atpolan Soil Max. Taki dodatek zapewni, że substancja aktywna podczas większych opadów deszczu nie przemieści się w głąb gleby i nie będzie działać fitotoksycznie na rośliny po wschodach. Niektóre produkty takie jak Stomp Aqua czy Stallion mają substancje aktywną zamkniętą w mikrokapsułach co powoduje powolne jej uwalnianie do gleby, a by zapobiec fitotoksyczności i wydłużyć działanie.

Przy takiej obsadzie chwastów konieczne będzie użycie odpowiednich herbicydów

Czy mieszać herbicydy?

Oczywiście żeby zwiększyć skuteczność działania substancji aktywnych i rozszerzyć spektrum zwalczanych chwastów można sporządzać mieszaniny herbicydów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby przy mieszaninach nie stosować pełnych dawek wszystkich zastosowanych produktów, gdyż może to spowodować brak wschodów. Można mieszać np. Racer ze Stompem lub Activusem, lub Comand ze Stompem, albo użyć gotowej mieszaniny czyli produktu Stallion. Niektórzy również dorzucają do Raceru niewielkie ilości Comandu. Zwykle do oprysku używa się około 30 do 50% dawek do jednorazowego stosowania. Oczywiście każdy takie mieszaniny sporządza na własną odpowiedzialność.

Co tuż przed wschodami roślin uprawnych?

Przed wschodami nasion można również zastosować część dawki produktu Bandur lub innych środków zawierających aclonifen. Produkt ten będzie działał zarówno nalistnie na małe chwasty tuż po wschodach jak i doglebowo. Może on być zastosowany na suchą glebę, a działanie swoje rozpocznie dopiero po deszczu. Oczywiście chodzi o działanie na chwasty wschodzące lub też istniejące, ponieważ pobierany jest z gleby przez łodyżkę podliścieniową.

Przed wschodami roślin uprawnych zwłaszcza pietruszki korzeniowej, która zwykle dość długo wschodzi można zastosować preparaty totalne do niszczenie chwastów które wzeszły. Ważne tylko jest aby roślina uprawna wschodziła dopiero po 2-3 dniach od zastosowania glifosatu.

Czytaj również cz. II artykułu

Jak zwalczać chwasty w uprawie marchwi i pietruszki