Jak zwiększyć dochodowość uprawy brokuła?

Wielu producentów brokuła stawia to pytanie przed każdym sezonem. Ceny kontraktacyjne są na podobnym poziomie od kilku lat, dlatego trzeba dobrze zaplanować kolejny sezon. Zysk producenta jest to prosta kalkulacja pomiędzy przychodem, a nakładem. Aby zwiększyć rentowność produkcji musimy sprzedać jak najwięcej, najdrożej, ale także ograniczyć koszty uprawy.

Przychód = cena x plon

Producent nie zawsze ma wpływ na cenę, tak na plon ma bardzo duży. Genetyka nowych odmian daje wiele możliwości i to wybór właściwej odmiany przekłada się na finalny plon. Nowe odmiany przystosowane są do zmieniających się warunków pogodowych i lepiej radzą sobie w stresowych warunkach. Zwiększenie plonu możemy uzyskać przez większe zagęszczenie roślin na ha, a to jest możliwe tylko wtedy, jeśli do uprawy wybiera się odmiany o średnim wigorze roślin i róży wyniesionej ponad liście. Dlatego warto wybierać odmiany o ciężkich zbitych różach, które mogą „postać” kilka dni na polu nie tracąc swojej jakości i wagi.

Zyski zwiększamy również poprzez mniejsze koszty produkcji

Odpowiedni dobór stanowiska, nawożenie, program ochrony, sposób nawadniania, a także odmiana. Dzięki nowej genetyce dostępne są odmiany o różach osadzonych na wysokich łodygach oraz ograniczonym ulistnieniu pod różą. Takie odmiany bardzo szybo się wycina = mniejsza liczba roboczogodzin. Te odmiany charakteryzują się także bardzo zbitą, ciężką różą i mogą być różyczkowane mechanicznie. Wysoko wyniesiona róża daje wyższą zdrowotność, przez jej szybsze osuszenie, a to także oszczędność w mniejszym zużyciu środków ochrony roślin.

Seminis daje producentom te nowe możliwości!

Odmiana SV1002BL była pierwszą odmianą na rynku Polskim z różą wyniesiona wysoko i ograniczonym ulistnieniem. Ceniona jest przez producentów uprawiających ją na świeży rynek oraz przemysł. Może być uprawiana latem oraz jesienią, okres wegetacji ok. 72 dni, średni wigor rośliny, dzięki temu możliwe jest zwiększenie zagęszczenia do 35 tys/ha. Róża tej odmiany jest kompaktowa, wypukła, ciemnozielona o drobym pąku.

Titanium był kolejną propozycją nowej genetyki, dedykowaną specjalnie dla producentów brokuła pod przemysł. Jest to rekordzista plonu – 17-18 t różyczki z ha to wynik wielu producentów, a także i jakości. Wyróżnia się bardzo drobnym pąkiem, zbitą, ciężką różą, o dobrej selekcji poszczególnych różyczek. Dzięki twardej róży dobrze różyczkuje się mechanicznie. Ważne jest w uprawie tej odmiany zachowanie terminu sadzenia między 15–30 lipca. Titanium wyróżnia się na tle innych odmian możliwością przetrzymania go na polu bez utraty jakości i wagi. Niektórzy ogrodnicy mówią: „Titanium to zielony Giewont!” Dzięki tej odmianie wielu producentów nie zaprzestało uprawiać brokuła!

W tym sezonie do grona portfolio Seminis dołączyła ANDERSIA (SVBL0273)

Jest to odmiana w typie Titanium, którą można posadzić we wcześniejszych terminach (zalecane: wczesna wiosna oraz czerwiec do 25 lipca). Okres wegetacji w zależności od terminu sadzenia 78-85 dni. Wyróżnia się dużą, zbitą, ciężką różą o drobnym pąku i ciemno zielonym kolorze. Róża osadzona jest na wysokiej łodydze, dzięki temu łatwo i szybko się ją wycina. Charakteryzuje się dużym udziałem różyczki z róży oraz bardzo dobrą predyspozycją mechanicznego różyczkowania. Andersia jest mocną rośliną, z silnym systemem korzeniowym i tolerancją na stres. Zalecane zagęszczenie to 35 tys. roślin na ha. Jest to super propozycja odmiany do zbioru już od połowy sierpnia o wysokim plonie głównym.

Sięgaj wysoko! Wypróbuj odmianę Andersia!

Materiał promocyjny