Producenci uprawiający kalafiory na świeży rynek borykają się z wieloma trudnościami, zwłaszcza w okresie letnim. Nieprzewidywalność pogody, długie fale upałów, susze i niestabilność cen nie sprzyjają rozwojowi produkcji. Wymaga to znalezienia odmiany uniwersalnej, dającej plon handlowy w różnych warunkach pogodowych.

Mniejsza pracochłonność produkcji

Dla producenta oprócz niezawodności i wydajności kluczową cechą wpływającą na dochodowość jest mniejsza pracochłonność produkcji. Dobre okrycie róż eliminuje lub istotnie ogranicza nakłady na gumkowanie, lub wiązanie liści, a skoncentrowane zbiory zwiększają wydajność pracy przy cięciu. Tomasz Pacula uprawia Chione F1 w różnych terminach, począwszy od sadzenia pod włókniną aż do początku lipca, już od kilku lat i te cechy podkreśla jako mające największy wpływ na opłacalność produkcji.

Kalafior o wysokiej masie róż

Innym elementem wpływającym na wydajność pracy przy zbiorze jest wysoka masa róż. Ułatwia to pakowanie do skrzynek, a świadomość, że róże z nawiązką spełniają wymogi pozwalające na szybszą pracę bez dłuższego zastanawiania się którą różę wyciąć. Wysoka masa róż jest szczególnie istotna w przypadku transportu na większe odległości, zwłaszcza w eksporcie. Agrosar z Tropiszowa jest firmą, którą od lat eksportuje znaczne ilości warzyw, zwłaszcza do Włoch. Jak mówi Szczepan Sarota, „Chione daje największą masę palety, dzięki czemu obniża się jednostkowe koszty transportu. Umożliwia to płacenie lepszych cen producentom”.

Innym elementem charakterystycznym dla zmian rynkowych w ostatnich latach jest sprzedaż kalafiorów według wagi do niektórych sieci, w tym tych największych w Polsce. Jednym z producentów uprawiających Chione od początku obecności tej odmiany w Polsce jest Michał Kwiecień z Krakowa. W ostatnich latach dostarcza towar bezpośrednio do największej sieci handlowej. Przy jednakowej cenie za karton, wyższą cenę za sztukę uzyskuje, pakując mniejsza ilość cięższych róż.

Wysoka masa Chione pozwala na pakowanie tylko 5 szt. dla uzyskania wymaganej wagi całego kartonu, dzięki czemu uzyskuję lepszą cenę jednostkową. Dobre okrycie pozwala na nieco dłuższe przetrzymanie roślin na polu dla zwiększenia masy. Dzięki temu, że róże Chione są zwięzłe, nawet przy dużej masie bardzo łatwo układa się je w kartonach.”

– mówi Michał Kwiecień z Krakowa

Zyskaj z Chione F1! Promocja 10+1

Kilka lat uprawy w Polsce potwierdziło, że Chione znakomicie spełnia wymogi producentów i handlu w naszych warunkach. Zachęcamy do skorzystania z promocji Zyskaj z Chione F1 10+1 na nasiona kalafiora Chione F1. Przy zakupie 10 opakowań odmiany Chione F1, otrzymasz 1 opakowanie za 1zł (+ 8%VAT).