Huberto – wyjątkowy kalafior!
Dla uprawiających kalafiory, wybór odmiany ma szczególne znaczenia, gdyż decyduje o jakości, wysokości plonu oraz terminie jego uzyskania. Szczególnie istotne dla producentów są takie cechy jak długość okresu wegetacji i stabilność w jego utrzymaniu, wielkość i jakość róży, siła wzrostu roślin i ich predyspozycje do okrywania róż liśćmi. Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy odmianą godną uwagi jest Huberto F1 – kalafior, który sprawdza się zarówno przy uprawie na świeży rynek jak i dla potrzeb przemysłu.

Huberto F1 to wyjątkowa odmiana, która dostępna jest w sprzedaży tylko u jednego dystrybutora w Polsce – firmie Florimex prowadzonej przez Huberta Palucha. Region Lubelszczyzny znany jest z produkcji kalafiora zarówno na świeży rynek jak i dla przemysłu. Długo szukaliśmy takiej odmiany jak Huberto, zapewniającej stabilne plonowanie w różnych warunkach uprawowych jak tez wysoka jakość końcowego produktumówi Hubert Paluch.

Hubert Paluch poleca odmianę Huberto, bo to dokonała odmian na rożne terminy uprawy i różne zastosowania

Huberto F1 to odmiana o niezwykle stabilnym okresie wegetacji wynoszącym 80-85 dni. Ta cecha sprawia, że zarówno przy uprawie na zbiór czerwcowy, czy też zbiór realizowany na przełomie sierpnia i września, lub późnej jesieni odmiana ta zapewnia plon w zaplanowanym terminie. Mocny system korzeniowy sprawia, że rośliny tej odmiany dobrze znoszą wysokie temperatury lata zapewniając wysokiej jakości plon w pierwszej połowie września. Z kolei Huberto F1 uprawiany na zbiór w okresie późnej jesienie nie wydłuża okresu wegetacji i pozwala zebrać plon w zaplanowanym terminie. To wszystko sprawia że Huberto jest niezawodną odmianą do uprawy wiosennej (zbiór w czerwcu lub początku lipca) jak też jesiennej (zbiór od połowy sierpnia do końca października). Uprawiając tylko tę jedną odmianę można zaplanować całą kampanię zbiorów kalafiorów zarówno dla przemysłu jak i na świeży rynek. Jedyny okres na jaki nie polecam odmiany Huberto to czas między połową lipca i połową sierpnia  – podkreśla Hubert Paluch. Relatywnie krótki okres wegetacji, sprawia, że kalafior Huberto F1 może z powodzeniem uprawiany jako poplon po wczesnych warzywach.

Śnieżnobiała, zwarta róża – to właśnie Huberto F1
Hubert Paluch podkreśla że Huberto, to odmian, która sprawdziła się w uprawie u wielu producentów

Szczególna cechą Huberto F1 jest wspomniany silny wigor i doskonałe okrycie róży liśćmi. To sprawia że róże są śnieżnobiałe i nie ma ryzyka przebarwiania się ich tuż przed zbiorami. Polowe doświadczenia wskazują także na przydatność tej odmiany do uprawy w dużym zagęszczeniu – do 30 -32 tys. szt./ha. Huberto, w przeciwieństwie do innych odmian znosi to bardzo dobrze, a większa obsada roślin rekompensowana jest wyższymi plonami – czy to róż do sprzedaży na świeżym rynku czy to gotowej różyczki – podkreśla Rafał Żmuda z Syngenta. Huberto tworzy średniej wielkości róże o masie do 1,5-2 kg, ale dzięki większemu zagęszczeniu roślin niż u odmian typowo przemysłowych możliwe jest i tak uzyskanie wysokich plonów różyczki dla przemysłu. I to surowca najwyższej jakości – dodaje Hubert Paluch. Cechą szczególna tej odmiany jest również wysoka trwałość polowa, co oznacza że róże nie zebrane w optymalnym terminie długo utrzymują wysoką jakość – nie tworzą meszku, nie przerastają i nie tracą śnieżnobiałej barwy róż.

To odmiana idealna i na świeży rynek i dla przemysłu – podkreśla Rafał Żmuda

Kolejna cecha wpływająca na wysoką wydajność Huberto F1, to ciężkie i zbite róże, które nawet gdy nie są duże, cechują się wysoką masą a to ma przełożenie na uzyskiwany plon. Róże są też łatwe do różyczkowania, nie dają przy tym kruszu, co wpływa na wysoki uzysk końcowego surowca, czyli różyczki. Te szczególne cechy Huberto F1 sprawiały, że odmiana coraz bardziej zyskuje na popularności nie tylko na terenie Lubelszczyzny, ale również w rejonie południowej i centralnej Polski.  

Dlaczego warto wybrać kalafiora Huberto F1 ?

    • Bardzo plastyczna i uniwersalna odmiana na różne terminy uprawy i różne zastosowania;
    • Ma stabilny okres wegetacji – nie przyśpiesza i nie opóźnia terminu zbiorów;
    • Bardzo wysoka zdrowotność róży – ograniczenie kosztów ochrony;
    • Mocny system korzeniowy, pomaga zniwelować stresy zwłaszcza związane z wysokimi temperaturami i deficytem wody;
    • Uprawiana w dużym zagęszczeniu zapewnia wysoki plon kalafiorów czy to na świeży jak też dla przemysłu. 

Odmiana Huberto dostępna jest w sklepie Florimex, Hubert Paluch. Zainteresowanych jej nabyciem zapraszamy do kontaktu i odwiedzenia sklepu internetowego: http://florimex.info.pl/

Dodatkowych informacji udzielają:

Hubert Paluch  tel. 604492039

Rafał Żmuda  tel. 608443479 

fot. Florimex, warzywaplowe.pl