Kalafiory i brokuły głównym tematem Konferencji Warzywniczej TSW 2018

Nie tylko białe klafiory oferuje Syngenta



Już 10 i 11 stycznia odbędzie się kolejna edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Z roku na rok są one coraz bardziej bogatsze w ofertę dla producentów warzyw. Można spotkać się z przedstawicielami poszczególnych firm z branży, podyskutować o nowościach produktowych na nowy sezon. Producentów warzyw przyciąga tez Konferencja Warzywnicza, która odbywać się będzie 10 stycznia a poświęcona będzie trendom w uprawie kalafiorów i brokułów. Partnerem tej edycji jest firma Syngenta, a patronem medialnym portal warzywapolowe.pl.

Agrotechnika uprawy kalafiorów i brokułów

Uprawa kalafiorów i brokułów cały czas w Polsce się rozwija. Warzywa te z krajowej produkcji oferowane są od początku maja do praktycznie końca listopada. Rośnie na nie zapotrzebowanie na rynku warzyw świeżych, dość stabilny jest też sektor przemysłowy. Jednak w uprawie tych warzyw pojawia się coraz więcej zagrożeń. Widać to wyraźnie na przestrzeni ostatnich kilku sezonów, kiedy to producenci walczyli z plagą mączlika warzywnego, a w ostatnim sezonie z bakteriozami. Jak sobie radzić z tymi problemami opowie mgr Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. By uprawiać lepiej, uzyskiwać wyższe plony i dobrze zarabiać na uprawie kalafiorów i brokułów warto wykorzystywać nowe technologie uprawy. Powinny być też one dopasowane do uprawianych odmian. Temat ten przedstawi Władysław Tokarczyk z Syngenta. A jak zadbać o rośliny po posadzeniu? Jak maksymalnie wykorzystać potencjał wysokiej jakości rozsady? Opowiedzą o tym Łukasz Peroń z Timac Agro Polska i Andrzej Szymański z GPR Krasoń. Paweł Kocel z  Agrosimex  przybliży z kolei jak można wzmocnić system korzeniowy roślin, a tym samym zapewnić lepsze ich odżywienie i wzmocnić odporność na stresowe warunki uprawy.

Bakteriozy to poważny problem w ostatnich latach w uprawie kalafiorów i brokułów

Wyzwania uprawowe i rynkowe

W przypadku kalafiorów uprawianych dla przemysłu ważne są takie parametry jak wielkość róż i jakość uzyskiwanych z nich różyczek. Okazuje się że istotnym parametrem jakościowym jest też twardość różyczek – im twardsze tym są cięższe a przy różyczkowaniu dają niewielka ilość odpadu w postaci kruszu. Które z oferowanych odmian maja takie parametry – powie o tym Rafał Żmuda z Syngenta. W przypadku brokułów produkowanych na potrzeby świeżego rynku wymagane są odmiany, które poradzą sobie w różnych warunkach uprawy, ale też zapewnią wysoką jakość końcowego plonu. Odmiany brokułów z Syngenta, pozwalają ten cel uzyskać a będzie o tym przekonywał Marek Zieliński. W czasach gdy wymagania odbiorców ciągle rosną konieczne jest zadbanie nie tylko jakość zewnętrzną finalnych produktów ale również ich bezpieczeństwo dla konsumentów. dr Kamil Jeziorek, Syngenta powie jak optymalnie chronić kalafiory i brokuły by osiągnąć ten podwójny cel. Z Kolei przedstawiciele firmy Amplus podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem nowoczesnych systemów monitoringu upraw, które pozwalają lepiej i skutecznej prowadzić ochronę kalafiorów i brokułów przed takimi szkodnikami jak śmietki czy mączlik. Nabiera to coraz większego znaczenia w sytuacji gdy odbiorcy jakimi są sieci handlowe, wymagają produktów z obniżonymi poziomami pozostałości po środkach ochrony roślin.

Nowoczesne systemy monitoringu uprawa pozwalają skuteczniej prowadzić ochronę warzyw

Konferencja Warzywnicza TSW – 10 stycznia 2018, godzina 10.00-13.00

Trendy i wyzwania w uprawie kalafiorów i brokułów

10.00-10.10 – Rozpoczęcie Konferencji – Michał Piątek, warzywapolowe.pl

10.10-10.30 Bakteriozy i mączlik warzywny – nowe wyzwania w ochronie kalafiorów i brokułów – Piotr Borczyński, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

10.30-10.50 Agrotechnika uprawy – w kierunku wyższych plonów – Władysław Tokarczyk; Syngenta Polska

10.50-11.15 Czynniki wpływające na jakość rozsady. Jak nie stracić wypracowanego potencjału? – Łukasz Peroń, Timac Agro Polska; Andrzej Szymański, GPR Krasoń

11.15-11.35 Twardość ma znaczenie – Rafał Żmuda, Syngenta Polska

11.35-11.55 Brokuły na trudne warunki – Marek Zieliński, Syngenta Polska

11.55-12.20 Zadbaj o glebę i korzeń a uzyskasz wysokie plony – Paweł Kocel, Agrosimex

12.20 -12.40 Jak sprostać wymaganiom współczesnego rynku? – dr Kamil Jeziorek, Syngenta Polska

12.40 – 13.00 Innowacyjne technologie poprawiające jakość oraz bezpieczeństwo kalafiorów i brokułów – Mirosław Maziarka i Tadeusz Kozera,  Amplus sp. z o.o.

13.00-13.15 Podsumowanie i zakończenie Konferencji

Organizator TSW i warzywapolowe.pl

Partner Konferencji – Syngenta Polska