Sezon dopiero się rozpoczyna ale dla producentów kapust, którzy przechowują to warzywo tak naprawdę jeszcze się nie skończył. Tymczasem dzięki firmie INAGRI w Smaszkowie koło Błaszek 2 lutego odbyło się szkolenie dla producentów kapusty. Jego głównym partnerem była firma Syngenta a w gronie współorganizatorów znalazły się Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ, Grupa Mularski, Symbioz oraz Agro-Spec. Oprócz technicznych tematów związanych z uprawą i ochroną kapusty nie zabrakło tych dotyczących aktualnej sytuacji na rynku kapust.

Kapusta ważnym warzywem regionu

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza INAGRI to nie tylko dostawca środków do produkcji dla rolników ale też ważna jednostka doradcza i usługowa. Firma stawia na partnerskie relacje ze swoimi klientami a to procentuje udaną produkcja w ich gospodarstwach. W gminie Błaszki położonej w powiecie sieradzkim kapusta w 2022 roku uprawiana była na łącznej powierzchni blisko 400 ha (w całym powiecie sieradzkim rosła na powierzchni 1062 ha). Oprócz gminy Błaszki w produkcji kapust specjalizują się też producenci z gmin Wróblew (457 ha) oraz Warta (170 ha).

Popularna jest tam przede wszystkim produkcja kapust na świeży rynek oraz do przechowywania. Wielu plantatorów łączy uprawę kapustę z uprawą wczesnych ziemniaków, wykorzystując te same grunty na obie uprawy w ciągu roku. Gdy po wczesnych ziemniakach sadzona jest kapusta potrzebne są odmiany o stosunkowo krótkim okresie wegetacji i szybkim tempie wzrostu. Tu sprawdzają się doskonale takie odmiany jak Kepler F1 i Storidor F1. Bardzo lubiane w tym regionie są też odmiany Marconi F1 oraz odporne na kiłę Kilaprice F1 i Kilabaron F1. Portfolio polecanych do uprawy kapust podczas spotkania scharakteryzowali Zygmunt Siekacz i Grzegorz Goździk z Syngenta.

Omawiane w trakcie spotkania były także aspekty dotyczące ochrony kapusty przed chorobami i szkodnikami. Tu bardzo dobrze sprawdza się Scorpion 325 SC przeznaczony do zwalczania szerokiego spektrum chorób warzyw kapustnych. W związku z coraz trudniejszymi do zwalczania szkodnikami, warto do walki z nimi wybierać produkty o wysokiej skuteczności. Należą do nich Affirm (zwalcza całe spektrum gąsienic) i Voliam (zwalcza bielinka rzepika, tantnisia krzyżowiaczka, piętnówkę kapustnicę i zwójkę kapuścianą).

Sytuacja na rynku kapusty

Odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku Władysław Tokarczyk z Syngenta przypomniał jak zakończył się miniony sezon 2022. Jeśli chodzi o kapusty do przechowywania częste niestety były sytuacje, że kapusty wolno dorastały jesienią i plantatorzy opóźniali termin ich zbioru. W rezultacie często zbierano je zbyt późno, już po przymrozkach. Taki towar nie ma dużej wartości przechowalniczej. Można o zauważyć w tym momencie, gdy dość masowo wysprzedawana jest kapust z przechowalni i chłodni. Wpław na to mają też wysokie ceny energii i związane z tym koszty przechowywania. W rezultacie ceny za kapustę z poziomu powyżej 1 zł (koniec 2022 roku) spadły do 0,8-0,9 zł/kg za kapusty świeżorynkowe, do nawet 0,6 zł/kg dla kapust przetwórczych. Zdaniem eksperta z firmy Syngenta taka sytuacja może być przejściowa i rynek szybko się wyczyści z kapust niepewnej jakości. Dobra perspektywą może być już niebawem możliwość eksportu kapusty na Ukrainę. Taka sytuacja miała zresztą miejsce w ubiegłym sezonie. Kiedy ożywił się eksport kapust na rynek Ukraiński w marcu i kwietniu – ceny szybko poszybowały w górę.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich przygotowanych prelekcji. Świadczyć to może o tym, że mimo chwilowych trudności pozostaje chęć do dalszej produkcji kapust. Wybierając dobre odmiany jakie oferuje Syngenta, w polaczeniu z fachowym doradztwem od przedstawili INAGRI można by rzec, że udany sezon 2023 to tylko kwestia czasu. I oby tak było!