Kapusty z portfolio Syngenta na poletkach w Charsznicy (cz. II)

Marconi F1

Rosnące wymagania rynku, zmieniające się warunki pogodowe, nasilająca się presja patogenów, powoduje, że producenci chętnie wprowadzają do upraw nowe odmiany. Tak też jest w przypadku kapusty, której kilka nowości zostanie zaprezentowanych 12 września w rodzinnym gospodarstwie Gajdów w Charsznicy na poletkach odmianowych firmy Syngenta. O kilku z nich, a także znajdujących się w uprawie kreacjach informuje Władysław Tokarczyk.

Numer 571 to nowość jeszcze bez nazwy, dedykowana dla rynku przetwórczego. Po 110 dniach miała już 5-6 kg. Cechuje się ładnym, ciemnozielonym liściem, o silnym wigorze.

Storidor F1 to odmiana kapusty do bardzo długiego przechowywania. Jej główki mają masę 2,5-3 kg. Odmiana ta wyróżnia się bardzo dobrym wyrównaniem główek w łanie, nie tylko bardzo dobrze się przechowuje, ale również bardzo łątwo obiera.

Kilastor F1 to odmiana również do bardzo długiego przechowywania z odpornością na kiłę. Odmiana ta ma silny wzrost. Główki przy większym zagęszczeniu 2,5-3 kg. Doskonała do uprawy na świeży rynek. Może być również wykorzystywana do kiszenia po przechowaniu.

Kepler F1 i Marconi F1 to nowe odmiany, które do komercyjnej uprawy zostały wprowadzone w bieżącym sezonie. Odmiany te dedykowane są do sprzedaży na świeży rynek z przechowania. Ich podstawową cechą jest przydatność do bardzo długiego przechowywania. Odmiany te mają bardzo wyrównane główki na plantacji.

Torreador F1 to odmiana dedykowana do sprzedaży na świeżym rynku. Może starować terminami nasadzeń, pozwalający po około 105 dniach uzyskać wyrównane główki o masie około 2,5 kg. Główki tej odmiany doskonale prezentują się w sklepie. Łączy cechy odmiany jesiennej z kapustami dedykowanymi do przechowywania. Odmiana ta ma bardzo dużą zdrowotność, dobrze radzi sobie w czasie upalnej pogody. Odmiana ta ma bardzo wysoką tolerancję na wciornastka.

Czytaj również: