O tym jak prawidłowo nawozić pory w roku, kiedy plantacje nękane są poprzez intensywne opady deszczu, a liście uszkadzane przez grad informował Hubert Tabor z firmy Yara Poland w czasie Dnia pora w Złotnika zorganizowanego w gospodarstwie Edyty i Arnolda Kwiatków w dniu 8 sierpnia.

W sezonie z licznymi i gwałtownymi opadami deszczu bardzo ważne okazało się podawanie nawozów w dawkach dzielonych. W szczególności dotyczyło to saletry wapniowej. Tak też uczyniono w gospodarstwie A. Kwiatka, który wybrał z tej grupy dwa nawozy: Unika Calcium, którą zastosował w dawce 200 kg/ha 5 tygodni po posadzeni oraz około 3 tygodnie później YaraLiva Nitrabor w dawce 150 kg/ha.

Firmę Yara Poland na szkoleniu reprezentowali: Klaudia Zamkowska i Hubert Tabor

W uzyskaniu wysokiej, jakości plonu ważne jest dobrego odżywienia systemu korzeniowego poprzez optymalizację podawania fosforu, jaką zapewnia nawóz YaraMila Complex, aplikowany tutaj 19 kwietnia (1-3 dni przed sadzeniem rozsady).

Przy tak dużych opadach deszczu jakie wystąpiły w rejonie Złotnik bardzo ważne okazało się również regularne stosowanie nawozów dolistny takich jak YaraVita Calcinit w dawce 5 kg/ ha do momentu wzmożonego przyrostu masy co około 5-10 dni.

Tam, gdzie liście zostały uszkodzone przez warunki zewnętrzne, do ich odbudowy oraz stymulacji procesów fotosyntezy celowa była aplikacja nawozu KristaLeaf FOTO w dawce 3 kg/ha. Nawóz ten możemy stosować kilkukrotnie w ciągu sezonu.

Więcej rekomendacji dotyczących nawożenia pora znajdziecie w materiale filmowy: