Kombajn do zbioru kapusty na pokazach – Charsznica 2021

binary comment

W gospodarstwie pana Jakuba Kruszca, jak w poprzednich latach, tak i w 2021 oku odbyły się pokazy odmian kapusty oferowanych przez firmę Bejo Zaden. Bieżąca edycja wzbogacona została o pokaz kombajnu do zbioru kapusty. Prezentacja mechanicznego pozyskiwania główek spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony zwiedzających poletka plantatorów.

O maszynie

W gronie przedstawicieli Grimme Polska obecny był Piotr Matyjasik. Odpowiadał on na pytania dotyczące kombajnu. Zgodził się też na dokonanie prezentacji maszyny w formie materiału filmowego dla naszego portalu. Na nim opowiedział o rozwiązaniach zastosowanych w modelu TK 1000, niegdyś niebieskim i oferowanym pod marką ASA-LIFT, dziś zaś czerwonym, pełnoprawnym członku rodziny kombajnów Grimme. Kombajn ten to urządzenie służące do mechanicznego zbioru kapusty przeznaczonej do kiszenia. Elewator umożliwia zbiór główek bezpośrednio na przyczepę. Opcjonalnie można go także doposażyć w platformę na której ustawia się skrzynię na pozyskiwany plon. To przydatne zwłaszcza przy zbiorze pierwszych rzędów z danej kwatery. Z uwagi na ograniczenia przestrzenne jazda zestawem składającym się z ciągnika i przyczepy równolegle do kombajnu w takich sytuacjach nie jest przeważnie możliwa – wyjaśniał ekspert Grimme.

Dodatkowo ten model kombajnu wyposażony jest w taśmę jeżową do obierania kapusty, a także stół przebierczy, dzięki któremu na bieżąco można kontrolować jakość plonu trafiającego do skrzyniopalet czy na przyczepę.

Wszystkich chętnych do zapoznania się ze specyfiką kombajnu i pragnących zobaczyć go w akcji zapraszam do obejrzenia poniższego filmu. Został on nagrany podczas charsznickich Dni Kapusty, imprezy jaka miała miejsce w Małopolsce w pierwszej połowie września: