Komunikat cebulowy: odżywianie cebuli mikroelementami – FILM
Firma Timac Agro Polska przygotowała dla plantatorów cebuli komunikat. Informuje w nich o ważnych zabiegach, których wykonanie pomaga w osiągnięciu wysokich plonów. Jeden z nich, zalecenia w zakresie żywienia roślin mikroelementami w lipcu, publikujemy poniżej w formie filmu nagranego na jednej z kujawskich plantacji cebulowych.

Aktualne zalecenia nawozowe

Obecnie rośliny zaczynają tworzyć zgrubienia korzeniowe, przyrastają w główkę. To okres w którym cebula wykazuje duże zapotrzebowanie na mangan i cynk. Rekomenduję więc aplikację Fertileader Tonic. To nawóz dolistny zawierający 4,8% miedzi i 7,7,% manganu. Taki skład wpływa na lepsze pobieranie azotu, ale poprawia też jakość łuski. Zalecana dawka to 3l/ha. Produkt zawiera też kompleks Seactiv, który polepsza przyswajalność składników odżywczych. – tłumaczy Tomasz Raś, Doradca Techniczno-Handlowy TAP. Dodaje, że pewną alternatywą dla Fertileader Tonic jest Fertileader Axis. Ten nawóz zawiera z kolei 18% fosforu, 3% azotu, 2,5% manganu oraz 5,7% szczególnie potrzebnego cebuli o tej porze roku cynku. Stosować go należy w przypadku niedoborów tego pierwiastka właśnie, które objawiają się haczykowatymi zagięciami szczypioru. Aplikując Fertileader Axis można także podać miedź w ilości 200 g/ha. Taka mieszanina pierwiastków powinna zapewnić komfort jeśli chodzi o dostępność składników pokarmowych cebuli.

Tomasz Raś lustrował kujawską plantację cebuli w towarzystwie innego członka zespołu TAP, Karola Majchrowskiego. Obaj panowie rozmawiali nie tylko o potrzebach nawozowych ale i o ogólnej kondycji polskich plantacji cebulowych. Sporo uwagi poświęcili przyczynom obecnego ich stanu. Warto zapoznać się z poniższym materiałem filmowym, by zorientować się czego można spodziewać się w obecnym sezonie cebulowym i jakie działania podjąć by sytuacja uległa poprawie:

materiał promocyjny