Śmietka kapuściana pod koniec kwietnia rozpoczęła loty na plantacje warzyw kapustnych. Trzeba przypomnieć, że w pułapkach zapachowych odławiają się zapłodnione samice gotowe złożyć już jaja. Progiem szkodliwości są odłowione średnio 2 muchy w jednej pułapce w ciągu 2 dni. Z tego też względu przegląd pułapek powinien być realizowany minimum co 2 dni.

Ustawienie pułapek na plantacji

Pułapki należy ustawić na brzegu plantacji od strony zadrzewień lub zakrzaczeń lub miedz, co spowoduje, że owady nalatujące na plantacje będą najpierw mogły odłowić się w pułapce. Jeżeli pułapka będzie stała na środku pola to zanim dolecą tam owady, to na obrzeżach polach/plantacji liczebność szkodnika będzie już dawno powyżej progu, i co się z tym wiąże – spore szkody w uprawie.

Prawidłowe ustawienie pułapki do odłowu śmietki kapuścianej na plantacji

Śmietka kapuściana – zwalczanie

Rozsada zaprawiona Verimarkiem może być chroniona przez około 4 tygodni od posadzenia, jeżeli oczywiście zaprawienie zostało wykonane na kilka a nie kilkanaście dni przed sadzeniem. Jeżeli właśnie mijają 4 tygodnie od posadzenia należy wykonać zabieg produktem Movento w dawce 0,75 l/ha w małej ilości wody 200-300 l/ha ze zwilżaczem rozpuszczającym woski roślinne Trend lub Inex A, aby produkt jak najszybciej została pobrany przez rośliny i zaczął działać.

Można również wykonać oprysk na wilgotną glebę produktem Delia Stop i później delikatnie wpłukać go w strefę systemu korzeniowego. Delia jednak może ochronić plantacje tylko przed śmietką, natomiast Movento również przed innymi szkodnikami za wyjątkiem gąsienic motyli.

Śmietka kapuściana atakuje warzywa kapustne