By przekonać się jak w tym roku rosną wczesne warzywa w niskich tunelach w regionie Piątku i Łęczycy odwiedzamy po raz kolejny gospodarstwo Katarzyny i Piotra Jóźwiaków w Boguszycach (czytaj również). Choć w tym roku zbiory pierwszych kapust rozpoczną się nieco później względem poprzednich lat, to ich jakość zapowiada się naprawdę dobrze. Ciekawe okazuje się urozmaicenie asortymentu uprawianych wczesnych warzyw o nowe gatunki.  

W niskich tunelach

W tym roku uprawa wczesnych warzyw realizowana jest w 105 tunelach. Nasadzenia większości gatunków rozpoczęły się z początkiem marca gdy kolejno sadzono rozsady (własnej produkcji) kapust, kalafiorów, sałaty kruchej (lodowej) i kapusta typu chińskiego Pak Choi oraz sałaty rzymskiej. Nawożenie prowadzone jest głównie przed sadzeniem kiedy to wysiewane jest 6-8 kg YaraMila Complex i nawóz ten mieszany jest z wierzchnią warstwą gleby.  

Uprawiając wczesne warzywa w niskich tunelach bardzo ważne jest odpowiednie ich wietrzenie w okresach gdy zaczynają panować wyższe temperatury. Trzeba też w odpowiednim momencie zdjąć folię z konstrukcji tak by uzyskać dobry jakościowo towar. Wyznacznikiem do tego jest zarówno faza wzrostu jak też warunki pogodowe. Najlepiej folię z konstrukcji zdejmować w dni pochmurne, co sprzyja dobrej adaptacji roślin do nowych warunków.

Sałaty, kapusty i … pak choi

Uprawiane w tym roku sałaty lodowe na najwcześniejszy zbiory to Rubette RZ, Ice Cirkle  a na późniejszy termin sadzona będzie ICE Music, polecana do uprawy przez cały rok. Na jeden tunel o wymiarach 6×32 m wysadza się około 3300 szt. rozsady sałaty. Z najwcześniejszych nasadzeń pierwsze zbiory rozpoczęto w pierwszych dniach maja.

 Asortyment odmian kapust na najwcześniejszy zbiór jest niezmienny od kilku lat. Uprawiane są głównie Zarrisima RZ F1, Constable F1 (Clause) Jetma  i Pushma  RZ F1 oraz kilka nowych odmian pod numerami z firmy Rijk Zwaan. W tym roku widać spore opóźnienie we wzroście roślin, gdzie z sadzenia na początku marca zbiory rozpoczną się koło 9-10 maja. Najwcześniejsza okazuje się cały czas odmiana Zarrisima. W tym roku przez to, że kapusta dorasta stosunkowo wolno, widać ze lepiej buduje główki. Będą przez to twarde i zbite a więc jakość naszych kapust zapowiada się bardzo dobrze – podkreśla Pani Katarzyna.  

Pak choi w tym roku wyszedł całkiem dobrze, sadzony pod koniec lutego zbierany był już od 20 kwietnia, czyli jakieś 50 dni od wysadzenia. Na najwcześniejsze terminy zbioru uprawiana była odmiana Joi Choi, na te nieco późniejsze wysadzono kilka nowych odmian z oferty Bejo Zaden. Przy dużym wyrównaniu, zbiór praktycznie wykonywany jest na 2 razy. Problemem przy późniejszych terminach problemem okazuje się wybijanie w pędy kwiatostanowe, ale być może uda się to zniwelować poprzez odpowiedni dobór odmian.

Ach te zające!

Kolejny już rok przy wczesnych uprawach dużym problemem okazują się zające uszkadzające wczesne uprawy. Szczególnie lubiane są przez nich niektóre odmiany kalafiorów oraz sałat typu rzymskiego. Zdarza się nawet tak, że potrafią one przegryźć włókninę aby dostać się do młodych roślin. Szkody są wtedy podwójne – nie dość ze zniszczone są rośliny to jeszcze uszkodzona zostaje agrowłóknina. Dość skutecznym rozwiązaniem przeciwko zającom, oraz innej zwierzynie, która może uszkadzać uprawy okazują się odstraszacze dźwiękowe, jak np. Guard Effect.

Po wczesnych warzywach pola po tunelach są uprawiane i wysadzane kolejne warzywa. W tym roku kontynuowana będzie przez cały rok uprawa sałat lodowych, oraz uprawiana będzie papryka. Tak więc pracy nie brakuje gospodarzom z Boguszyc i by zarobić na tej produkcji, trzeba się naprawdę napracować.