Rozsada kapusty pekińskiej – początkowy etap produkcji w szklarniW ostatnich dniach w całej Polsce panują sprzyjające warunki dla rozwoju chorób grzybowych. Temperatura w okolicach 10 0C w ciągu dnia, nocą oscylująca w okolicach 5 0C w połączeniu z wysoką wilgotnością to idealne warunki dla rozwoju mączniaka rzekomego.

Cebula ozima

Mączniak rzekomy cebuli
Mączniak rzekomy cebuli

Mączniak rzekomy. W całej Polsce istnieje duże zagrożenie mączniakiem rzekomym, jest to spowodowane sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla rozwoju patogenu. Zaleca się lustrowanie plantacji pod kontem mączniaka rzekomego. Interwencyjnie  w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – szarografitowy nalot  grzybni na blaszce liściowej zaleca się wykonanie  zabiegu ochrony preparatem. Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.

Zabiegi ochrony warto wykonać także profilaktycznie, na plantacjach na których nie ma aktualnie pierwszych objawów choroby. Zapewni to dobre zabezpieczenia plantacji przed chorobami grzybowymi w okresie spoczynku (zima).

 

Ochrona rozsady warzyw

Producenci pomidorów szklarniowych powinni pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na zdrowotność rozsady warzyw. Dotyczy to również produkcji rozsad warzyw polowych, która w niektórych gospodarstwach rozpocznie się już z początkiem stycznia. W produkcji rozsady występuje zagrożenie patogenami występującymi w podłożu:

  • Zgnilizna pierścieniowa
  • Zgorzel siewek powodowany przez Pythium spp. i Phytophtora spp.

Profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych objawów zaleca się zastosowanie środka Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,015 %-0,03 % (15-30 ml środka w 100 litrach    wody). Można także Previcur Energy 840 SL dozować  poprzez system nawadniania kroplowego w dawce: 1-2 l środka na 25000 roślin. Podlewanie roślin wykonać 1-2 razy w odstępach, co 2-3 tygodnie.

Jest to już ostatni komunikat warzywniczy w tym roku. Nie był to łatwy sezon dla producentów warzyw gruntowych. W szczególności producenci warzyw kapustnych już od końca maja zmagali się z intensywnym nalotem tantnisia krzyżowiaczka. Podobnie jak w 2015 r. bardzo duży problem stanowi mączlik warzywny, presja tego szkodnika była duża  w całej Polsce a warunki pogodowe sprzyjały jego rozwojowi.

Mam nadzieje, że nasze komunikaty warzywnicze w tym trudnym sezonie były pomocne. Życzymy spokojnej zimy i zachęcamy do czytania naszych komunikatów  w 2017 r.

Zespół Doradczy Bayer