fot. R. Wrzodak

Na terenie całego kraju istnieje duże zagrożenie ze strony tantnisia krzyżowiaczka. W szczególności na terenach o dużym zagęszczeniu upraw kapustnych. Warto rozpocząć lustracje na obecność tego szkodnika i jeśli to konieczne rozpocząć zwalczanie.

Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)

tatnis

Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają „okienka” w liściach zewnętrznych

Zabieg zwalczający najlepiej wykonać jest na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, które są bardziej wrażliwe na insektycydy zalecane do zwalczania tego szkodnika.

W dniu 19.05.2016 uzyskaliśmy rozszerzenie etykiety dla środka Pyton Consento 450 SC w uprawie pomidora pod osłonami. Preparat ten dedykowany jest do ochrony plantacji przed alternariozą i zarazą ziemniaka. Pyton Consento to środek o działaniu układowym i wgłębnym, do zastosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zalecana dawka to 2l/ha (0,2l/100m2) w sezonie można wykonać nie więcej niż 3 zabiegi tym preparatem.

Bayer_maj_750x200