W dniu 22 maja firma Hazera wspólnie z Grupą Producentów Rozsad Warzyw Krasoń i Biovedas Labolatoires zorganizowała spotkanie w gospodarstwie Państwa Magdaleny i Damiana Jędrychów. W jego trakcie można było przekonać się o wysokiej jakości odmian warzyw oferowanych przez podmiot. W centrum uwagi znalazły się uprawy sałaty i rzodkiewki z których słyną okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Spotkanie otworzył Adam Balcerzyk z firmy Hazera i zaprosił do zwiedzenia upraw.

Rzodkiewka

Piotr Manista z firmy Hazera opowiada o charakterystyce poszczególnych odmian rzodkiewki
Piotr Manista z firmy Hazera opowiada o charakterystyce poszczególnych odmian rzodkiewki

Prezentacji odmian rzodkiewek uprawianych w gospodarstwie Jędrychów dokonał reprezentujący Hazerę Piotr Manista. Najpierw opowiedział o nowej odmianie ‘Autella F1’. Można ją polecać do najwcześniejszych zasiewów, już tych dokonywanych w styczniu. Jej zalety do pełna odporność na bielika krzyżowych i mączniaka rzekomego, bardzo wysoki plon i duże wyrównanie. To hit w naszej ofercie – mówił Piotr Manista. Dodał także, że odmiana jest odporna na pękanie i nie przejawia tendencji do parcenia. Jest rekomendowana do zbioru mechanicznego. Uprawia się ją z przeznaczeniem do pęczkowania i na rzodkiewkę obcinaną. Ma ładny połysk. Nie powinno się jednak wysiewać jej po 20 marca, gdyż wykształca wówczas zbyt długie liście. Polecana jest do uprawy w szklarniach i tunelach foliowych.

'Suntella F1' po zapęczkowaniu
'Suntella F1′ po zapęczkowaniu

Także pod osłonami w gospodarstwie Jędrychów rosła odmiana ‘Stunella F1’. Jej uprawę zaleca się jednak przede wszystkim w okresie letnim. Jest bowiem odporna na wysokie temperatury i Fusarium. Optymalne terminy siewu przypadają od marca do połowy września. Wykształca zgrubienia kuliste, intensywnie czerwone i połyskliwe. Daje się zbierać mechanicznie, a liście mocno osadzone na zgrubieniu ułatwiają pęczkowanie. ‘Florella F1’ lepiej radzi sobie pod osłonami. To także nowość w ofercie Hazery, jednak dzięki swym zaletom zyskuje coraz większe uznanie plantatorów. Jest odporna na mączniaka rzekomego i Fusarium, Długo zachowuje świeżość po zbiorze. Do uprawy polowej polecić można odmianę ‘Prelito F1’. To odmiana wczesna, o krótkim okresie wegetacji. Polecana jest do zbioru pęczkowego, dorasta przy tym bardzo równomiernie. Jest odporna na mączniaka rzekomego i nie pęka w gorszych warunkach uprawy.

Bayer_maj_750x200Produkty dla ogrodników

Grzegorz Krasoń także był obecny podczas spotkania pod Piotrkowem
Grzegorz Krasoń także był obecny podczas spotkania pod Piotrkowem

Swe stosika podczas spotkania w gospodarstwie Małgorzaty i Damiana Jędrychów zorganizowały także firmy Krasoń i Biodevas. Pierwszy podmiot to jeden z wiodących producentów rozsady. Jeden z zespołów szklarni zlokalizowany jest w pobliskim Piotrkowie Trybunalskim, co być może sprawiło, że Grupa reprezentowana była przez liczny zespół pracowników z Grzegorzem Krasoniem – właścicielem – na czele. Podmiot jest w stanie wyprodukować w zasadzie dowolne ilości rozsady sałaty odmian wiodących firm na rynku. W sytuacji, gdy ogrodnik dysponuje własnymi nasionami, na przykład mało popularnej lub niedostępnej odmiany, może je powierzyć pracownikom zakładu, którzy z powierzonych nasion przygotują młode rośliny do wysadzenia na stałe miejsce.

Dorota Skrzynecka z firmy Biodevas dokonała prezentacji produktów podmiotu - Kopia
Dorota Skrzynecka z firmy Biodevas dokonała prezentacji produktów podmiotu – Kopia

Biodevas oferuje producentom warzyw preparaty do ochrony i nawożenia upraw. Larvasoil to nawóz na bazie wyciągów roślinnych, który odstrasza wiele szkodników, takich jak mszyce, wciornastki, śmietki, muchówki, czy kwieciaki. Co ciekawe, odstrasza także nowego szkodnika, który zagraża zwłaszcza plantacjom owocowym, Drosophila suzukii. Po jego użyciu nie ma pozostałości.  W gamie oferowanych przez Biodevas produktów warto zwrócić uwagę na nawozy dostępne w formie płynnej. Wapno MC Calcium nie wchodzi w reakcję z innymi związkami, jak choćby siarczanem magnezu, więc można wykonywać jeden oprysk bez ryzyka, że powstanie gips. Zabieg zapobiega występowaniu zamieraniu brzegów liści (tipburn). W okresie kwitnienia podawać można bor w produkcie MC Boron, który jest łagodny dla roślin, nie uszkadza kwiatów. Activstart stymuluje ukorzenianie, ogranicza skutki stresu oksydacyjnego. Po wystąpieniu stresów biotycznych i abiotycznych zwiększa się poziom reaktywnych form tlenu w roślinie, który zaburza równowagę metaboliczną i prowadzić może do uszkodzenia komórek.

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, z których znaczna część wylosowała nagrody ufundowane przez organizatorów spotkania – nasiona warzyw i partie rozsady. Ostatnim etapem była biesiada w trakcie której raz po raz wywiązywały się ożywione dyskusje sprzyjające wymianie spostrzeżeń i wiedzy w gronie doświadczonych piotrkowskich ogrodników.

więcej zdjęć w Galerii