Pod koniec ubiegłego tygodnia w Polsce centralnej pojawiły się pierwsze osobniki mączlika warzywnego na plantacjach warzyw kapustnych. Nadal na terenie całego kraju istnieje duże zagrożenie ze strony tantnisia krzyżowiaczka oraz bielinka kapustnika i rzepnika. Nalot szkodników jest bardzo intensywny na terenach o dużym zagęszczeniu upraw kapustnych.

Warzywa kapustne

tatnisTantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)

Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają „okienka” w liściach zewnętrznych

Bielinek rzepnik (Pieris rapae)

Gąsienice są aksamitne, jasnozielone, długości do 35 mm ( Fot. 2). Żerują pojedynczo, wygryzając nieregularne otwory w liściach. Przy masowym wystąpieniu mogą powodować duże szkody. Próg zagrożenia wynosi 1–3 gąsienice na 10 roślinach.

 

Bielinek kapustnik ( Pieris brassicae)

Forma szkodliwą są gąsienice długości do 4,5 cm, barwy szarożółtej, z ciemnymi plamkami i ciemniejszą głową ( fot. 3) . Żerując wygryzają otwory w liściach, a przy dużym nasileniu szkieletują je.

 

Zabieg opryskiwania należy wykonać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, które są bardziej wrażliwe na insektycydy. Do zwalczania gąsienic motyli w warzywach kapustnych polecamy insektycydy Decis Mega 050 EW w dawce 0,15 L/ha (tylko kapusta głowiasta) oraz Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha.

Mączlik warzywny

Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. Zabieg powinien być wykonany w momencie składania jaj ( fot. 4 ). Preparat Movento najskuteczniej zwalcza larwy L1 dlatego oprysk powinien być wykonany wcześniej. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento zwalcza również mszyce, których nalotu na plantacje warzywach kapustnych możemy spodziewać się w najbliższych dniach.

Bayer_maj_750x200Informujemy

W dniu 19.05.2016 uzyskaliśmy rozszerzenie etykiety dla środka Pyton Consento 450 SC w uprawie pomidora pod osłonami. Preparat ten dedykowany jest do ochrony plantacji przed alternariozą i zarazą ziemniaka. Pyton Consento to środek o działaniu układowym i wgłębnym, do zastosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zalecana dawka to 2l/ha (0,2l/100m2) w sezonie można wykonać nie więcej niż 3 zabiegi tym preparatem, karencja wynosi 3 dni.

Czytaj pełną treść komunikatu na vademecum.cropscience.bayer.com.pl

stopka bayer grunt to bezpieczeństwo