Konferencja Warzywnicza na TSW 2018 (Cz. 1)

Kilkudziesięciu plantatorów wysłuchało wykładów



W dniu 10 stycznia, w pierwszym dniu TSW 2018 w halach Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyła się Konferencja Warzywna. Jej organizatorem był portal warzywapolowe.pl oraz TSW. Partnerem wydarzenia była firma Syngenta. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu plantatorów z całej Polski, a także eksperci z firm działających w branży ogrodniczej.

Mączlik i choroby bakteryjne

Piotr Borczyński z KPODR w Minikowie

Pierwszym prelegentem był Piotr Borczyński z Kujawsko Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Omówił on zagadnienia związane z ochroną kalafiorów i brokułów przed mączlikiem warzywnym. Dopuszczonym do użytku preparatem, który w określonych warunkach skutecznie niszczy tego szkodnika jest Movento 100 SC. Niszczy on bowiem wyłącznie larwy. Wato jednak podkreślić, że po zabiegu samice mączlika składają mniej jaj, które w dodatku są mniej witalne. W przypadku obecności tego szkodnika sięgnąć można także po Emulpar 940 EC. Preparat ten zawiera on olej rydzowy. Gorzej jest w przypadku wystąpienia bakterioz. Nie ma bowiem obecnie preparatów, posiadających stosowne rejestracje, którymi można by zabezpieczyć plantacje. Jedyne co można zrobić, to stosować dezynfekanty lub nawozy miedziowe, które wykazują właściwości ochronne.

Troska o glebę i korzeń źródłem wysokiego plonu

Paweł Kocel z firmy Agrosimex

O znaczeniu troski o glebę mówił Paweł Kocel z firmy Agorsimex. Za duży problem wskazał niską zawartość próchnicy w glebie. Na ogół wynosi ona w Polsce 2% lub mniej. Żyzna gleba powinna także być bogata w kwasy humusowe zatrzymujące składniki pokarmowe w strefie korzeniowej roślin. Ograniczają one także zjawisko suszy, uwsteczniania fosforu, stymulują życie biologiczne gleby oraz procesy produkcji enzymów przez rośliny. Ważne jest także dostarczenie roślinom aminokwasów typu L, które są przyswajane przez rośliny. L-Tryptofan jest prekursorem syntezy auksyn. Ta grupa substancji chemicznych zaliczana jest do hormonów wzrostu. Jego dostarczenie roślinom powoduje zwiększony rozwój korzeni. L-Metionina jest z kolei prekursorem syntezy etylenu. Jest on gazowym hormonem wzrostu, wpływającym na szybsze dojrzewanie. Aby pozyskać produkt, który dostarczy roślinom wszystkich tych składników wyselekcjonowano innowacyjną formułę acreciactiv. Zawiera ją preparat Startus Active, razem z makroskładnikami takimi jak azot, potas i fosfor. W doświadczeniu przeprowadzonym na plantacji pomidorowej okazało się, że po aplikacji preparatu większa jest długość rośliny, liczba pędów bocznych i system korzeniowy. Różnice te zwiększały się z czasem .Produkt ten może być stosowany w wielu uprawach, także warzywniczych.

Jak we własnym zakresie przygotować porządną rozsadę?

Łukasz Peroń, Timac Agro Polska

O tym jak przygotować rozsadę by w pełni wykorzystać potencjał plonotwórczy odmian uprawianych warzyw mówili Łukasz Peroń z Timac Agro. Zwrócił on uwagę na optymalne dawkowanie wody podczas produkcji rozsady. Częstym błędem jest nadmierne podlewanie, prowadzące do zbyt niskiej zawartości tlenu w glebie i obumierania rozsady – wyjaśniał Łukasz Peroń. Zalecił, by podlewać rozsadę regularnie, równomiernie, wodą o temperaturze nie niższej niż 15°C, a przed wysadzeniem do podlewania dodać także preparat Fertiactyl STARTER w celu odpowiedniego odżywienia roślin. Innym ważnym czynnikiem jest dostęp światła. Aby rozsada miała jak najlepszą jakość, powinna być doświetlana w okresach niedoboru tego czynnika. Błędem jest też nadmierna ekspozycja rozsady, zwłaszcza na promienie słoneczne. Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia temperatura. Optymalny jej poziom jest inny na każdym etapie rozwoju rozsady, począwszy od kiełkowania na hartowaniu skończywszy. Zbyt niska temperatura wyhamowuje wzrost roślin, a zbyt wysoka skutkuje nadmierną transpiracją wody z rozsady. Żywienie także jest bardzo ważnym elementem. Przenawożenie tak samo jak niedobór składników pokarmowych prowadzić może do niepożądanych skutków. Bardzo dobrym produktem do żywienia młodych roślin jest Fertiactyl STARTER, zawierający silny antystresant i poprawiający warunki glebowe. Zawiera on składniki odżywcze w składzie NPK 13:5:8. Jest bogaty w kwasy huminowe i fulwowe. Zalecane stężenie to 0,5%, a rekomendowana aplikacja to grubokroplisty oprysk po ok. 7 dniach po wysadzeniu w dawce 500l/ha.

Rozsada od profesjonalistów

Andrzej Szymański z GPR Krasoń

Można także zlecić przygotowanie rozsady profesjonalistom. Proces produkcji wysokiej jakości rozsady jest bowiem dość skomplikowany. Kilka zagadnień z nim związanych słuchaczom konferencji przybliżył Andrzej Szymański z GPR Krasoń. W szklarniach Grupy do podlewania rozsady wykorzystuje się automatyczne ramiona z 3 rodzajami dysz. Wykorzystywana jest deszczówka, a obieg wody jest zamknięty. Woda dezynfekowana jest lampami UV. Naświetlenie rozsady jest tu regulowane w zakresie 50-100% pełnej mocy, by mieć pewność że młode rośliny otrzymują optymalną porcję światła. W szklarniach GPR Krasoń temperatura jest w pełni kontrolowana. Są one podzielone aż na 25 stref klimatycznych, przedzielone kurtynami energooszczędnymi. Prowadzone jest tu stałe ogrzewanie i wentylowanie w oparciu o odczyty stacji meteorologicznej. Wysokość temperatury jest też dostosowana do pory dnia, a więc idealnie spełnia wymogi gatunku. Produkcję rozsady prowadzi się w podłożach substratowych. Wykorzystuje się wspomniany wcześniej preparat Fertiactyl STARTER.