Kapusty z portfolio Syngenta na poletkach w Charsznicy (cz. I)

Już 12 wrześnie w gospodarstwie Joanny i Piotra Gajdów z Charsznicy będzie można wizytować poletka odmianowe kapust z portfolio firmy Syngenta. Na około kilka tygodni przed tym spotkaniem udaliśmy się do tego gospodarstwa aby dokonać oceny posadzonych tam kapust. W kilkuczęściowym materiale filmowym przedstawimy Państwu wybrane odmiany, będą to zarówno znane kreacje jak też nowości, które pierwszy raz będą do zobaczenia tym regionie.

W pierwszej części relacji z poletka odmianowego firmy Syngenta mówimy o następujących odmianach:

Kilaplon F1

Kilaplon F1 to odmiana do przetwórstwa, ale również na świeży rynek. Szczególnie ceniona przez plantatorów, gdzie problemem jest kiła kapusty. W przypadku tej odmiany główki osiągają masę 6-9 kg, o doskonałych parametrach przetwórczych.

Novoton F1 to również odmiana przetwórcza, jej główki dorastają do masy 6-9 kg, a nawet większej, pozwalając często uzyskać imponujący plon. Odmiana ta jest odporna na warunki stresowe. Daje bardzo dobrej jakości kiszonki.

Adelco F1

Adelco F1 to jak mówi Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta prawdziwy mistrz wagi ciężkiej. Kapusta ta w ubiegłym roku wygrała w Charsznicy w konkursie na najcięższą główkę kapusty (więcej czyt. „Adelco F1 – największą kapustą w Charsznicy”), uzyskując masę 16,3 kg. Odmiana ta pozwala uzyskać doskonałej jakości kiszonkę.

Odwiedzając poletka będzie można zapoznać się z grupą odmian, funkcjonujących pod nazwą Chempion Team. Należą do nich Agresorr F1, Professor F1 i Succesor F1. Odmiany te mają lekko spłaszczoną główkę, nadają się doskonale do uprawy w czasie upalnego lata. Mają ciemnozielone, silnie nawoskowane liście. Doskonale sprawdzają się w uprawie na świeży rynek jak też do przetwórstwa. Są bardzo zdrowe, mało podatne na wciornastka. Wielkością główek i ich przeznaczeniem można sterować poprzez liczbę posadzonych roślin na jednostce powierzchni.

Więcej informacji o tych odmianach kapusty znajdziecie w materiale filmowym:

Czytaj również: