Lustracja – podstawą skutecznej ochrony cebuli przed śmietką i wciornastkami

Szczypior silnie uszkodzony przez wciornastki



Skuteczna ochrona cebuli rozpoczyna się przed wschodami lub bezpośrednio po nich, zabezpieczając uprawę przed nalotami śmietki cebulanki oraz owadami wielożernymi mogącymi uszkadzać młode rośliny, negatywnie wpływając na obsadę. W skrajnych przypadkach szkody na plantacjach spowodowane przez szkodniki w początkowym okresie uprawy mogą sięgać nawet 50%. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie plantacji cebulowych przed szkodnikami już od samego początku.

W tym celu wielu plantatorów w razie wystąpienia zagrożenia ze strony szkodników bezpośrednio po wschodach cebuli opryskuje plantacje preparatem Karate Zeon, zwalczając wówczas śmietkę cebulankę.

Śmietka cebulanka

Zabieg preparatem zwalczający śmietkę cebulankę należy wykonać w okresie nalotu muchówek. Zazwyczaj zbiega się to z początkowym okresem kwitnienia bzu lilaka.

Monitorowanie śmietki cebulanki i próg zagrożenia:

– lustracje w okresie zagrożenia należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu;

– progiem zagrożenia jest stwierdzenie jaj śmietki cebulanki u podstawy 2-3 roślin rosnących na 1 mb rzędu uprawy;

– podstawą do zwalczania jest również stwierdzenie muchówek na plantacji za pomocą żółtych lub białych tablic lepowych.

Objawy żerowania śmietki cebulanki (fot. R. Wrzodak)

Objawy żerowania

Larwy pokolenia wiosennego uszkadzają rośliny uprawiane zarówno z siewu jak i z rozsady. Żerują w piętce i uszkadzają korzenie, takie rośliny więdną, żółkną i zasychają. Żerujące larwy powodują również deformację roślin, a nawet ich zamieranie.

Larwy pokolenia letniego pojawiają się od końca lipca do początku września. Żerują w rurkowato zwiniętych liściach drążąc korytarze, często uszkodzenia te są niewidoczne na zewnątrz rośliny. Uszkodzone liście są porażane przez patogeniczne grzyby i gniją. Tak uszkodzone rośliny tracą wartość handlową i nie nadają się do przechowywania.

Wciornastek tytoniowiec

Zabieg zwalczający wciornastka tytoniowca należy wykonać po stwierdzeniu na uprawie pierwszych osobników. Zazwyczaj zabieg preparatem Karate Zeon przypada od fazy dobrze rozwiniętego pierwszego liścia (BBCH 11) do załamania się 50% szczypioru (BBCH 48). W tym sezonie pierwszych nalotów ze strony tego szkodnika można spodziewać się już w pierwszej połowie czerwca.

Widoczne objawy żerowania wciornastków

Monitorowanie szkodnika i próg zagrożenia

– plantację powinno się lustrować raz w tygodniu, a przy suchej i upalnej pogodzie nawet co 3 dni. Przeglądając rośliny, należy szczególną uwagę zwrócić na rośliny znajdujące się na obrzeżach pola, na które wciornastek nalatuje w pierwszej kolejności;

 – do wykrywania pierwszych samic i śledzenia dynamiki lotu wciornastków warto korzystać z niebieskich lub żółtych tablic lepowych;

– próg zagrożenia wynosi 6 do 10 osobników na 1 roślinie w okresie czerwca – lipca z przeglądanych 50 roślin losowo wybranych na polu.

Dlaczego Karate Zeon?

Decydując się na zastosowanie produktu Karate Zeon 050 SC warto widzieć, że dobrze działa w niskich temperaturach. Zwalczając wymienione szkodniki będzie jednocześnie ograniczał populację wielu innych szkodników wielożernych negatywnie wpływających na obsadę cebuli na plantacji. Na skuteczność działania środka Karate Zeon duży wpływ ma temperatura podczas wykonywania zabiegu. Środek najskuteczniej działa w temperaturze poniżej 20°C. W wyższych temperaturach oprysk najlepiej wykonać pod koniec dnia, kiedy temperatura obniża się. Wykonując zabieg przeciwko szkodnikom, zwłaszcza tym posiadającym aparat gębowy ssący należy dokładnie pokryć wszystkie części roślin cieczą roboczą. W przypadku opryskiwania roślin pokrytych nalotem woskowym do cieczy użytkowej warto dodać środek zwilżający.

Skrócił się okres wegetacji, co spowodowało, że nie można pozwolić sobie na błędy w agrotechnice, co niekorzystnie będzie wpływało na ilość, ale również jakość uzyskiwanego plonu. Więcej o tym jak postępować w kwestii zwalczania szkodników oraz o zabiegach dotyczących nawożenia dowiecie się w materiale filmowym:

TUTAJ: WIĘCEJ O KARATE ZEON 050 SC

…………………………………………………………………………………………………………

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Materiał promocyjny firmy Syngenta