Już nie trzeba szukać. Na plantacjach warzyw kapustnych a w szczególności kalafiora i brokuła w otwartym gruncie pojawiły się pierwsze owady dorosłe i złoża jaj mączlika warzywnego. Ciepła pogoda sprzyja szybkiemu namnażaniu się szkodnika i pojawiania kolejnych pokoleń. W krótkim czasie szkodnik może opanować plantacje.

Jeżeli rozsad była posadzona niedawno i została zaprawiona Verimarkiem to można nie wykonywać żadnych zabiegów. Produkt chroni rośliny od 4-6 tygodni od momentu wykonania zaprawiania. Jeżeli jednak rozsada przebywa w polu dłuższy czas to niestety trzeba wykonać zabieg produktem Movento. Nawet jeżeli rośliny są dość duże to proponuje wykonać zabieg w niewielkiej ilości wody  z adiutantami rozpuszczającymi woski roślinne. Wtedy substancja aktywna szybko wnika do rośliny skąd będzie pobierana przez świeżo wylęgające się larwy. Oczywiście można również wykonać zabieg z olejem polecanym prze z firmę Bayer (Fitter), ale on ułatwia rozłożenie cieczy roboczej na roślinie a niestety nie przyśpiesza jej wniknięcia przez pokryte woskiem rośliny.

Złoża jaj mączlika na spotniej stroni liści

Adiutanty rozpuszczające woski roślinne to między innymi Trend czy Inex A. Większość producentów skupia się jednak na zwalczaniu owadów dorosłych co niestety w ciepłe lata jest niewykonalne. Po pierwsze ze względu na brak zarejestrowanych do tego celu produktów, a po drugie przez ciągłe nalatywanie nowych owadów dorosłych z plantacji sąsiednich, z miedz, lub nieużytków. Z tego też względu należy dbać aby miedze i nieużytki były regularnie wykaszane.

Samica mączlika warzywnego i złożone przez nią jaja

Inwazja mączlika warzywnego