Na kilku plantacjach brokuła na zbiór letni można było zauważyć w ostatnim czasie przebarwienia na liściach. Przyczyną może być m.in. mączniak rzekomy brokuła.

Objawy mączniaka rzekomego na roślinach kapustnych

Początkowo objawy przypominały te spowodowane dużym stężeniem azotu w formie amonowej. Wielu producentów korzystało bowiem z nawozów pochodzenia organicznego. Na plantacjach nawożonych tylko nawozami mineralnymi również pojawiły się podobne symptomy. To pozwoliło wykluczyć przyczynę związaną z przedawkowaniem azotem amonowym.

mączniak rzekomy brokuła
Takie objawy mogą wskazywać na mączniaka rzekomego brokuła

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy jest to mączniak rzekomy ze względu na brak nalotu zarodników na spodniej stronie liści. Podobne objawy występują na wielu plantacjach. Są to żółte przebarwienia na blaszce liściowej. Na początku wyglądają jak niedobory magnezu, a następnie się rozszerzają. Następnie dochodzi do chlorozy i pokazują się brązowe plamy. Niestety w obecnej chwili nie ma zarejestrowanych produktów do zwalczania tej choroby na roślinach kapustnych. W poprzednich latach można było używać do tego celu produktu Ridomil Gold lub jego generyków. Do zapobiegania można używać produktów zawierających strobiluriny, oraz produktu Revus i jego generyków.

mączniak rzekomy brokuła
Przebarwienia liści mogą wskazywać na mączniak rzekomy brokuła

Jeżeli choroba nie będzie zwalczana to może dojść do zamierania roślin, albo zostanie porażona cała roślina i przy cięciu róż lub różyczkowaniu, miejsca cięcia będą szarzały. Taki towar może być nie mieć wartości handlowej.

Nawożenie dla utrzymania dobrej kondycji roślin (Klaudia Zamkowksa, Yara Poland)

Azot jest głównym składnikiem plonotwórczym. Ze względu na wysoką jego mobilność w glebie, dla prawidłowego odżywienia brokułów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na: podział składnika na dawki, terminy wprowadzenia oraz jego formę.

Przy zastosowaniu nawozów organicznych, musimy się liczyć z tym, że azot będzie pobierany przez rośliny dłużej. Niestety pogoda w tym roku (zimna wiosna oraz susza) nie ułatwiły tego roślinom, a co za tym idzie, mogły wystąpić niedobory tego składnika.

Brokuł jest rośliną średnio wrażliwą na chlorki, dlatego podstawą nawożenia powinny być nawozy bezchlorkowe (np. Yara Mila Complex).

Nawożenie pozakorzeniowe pozwala wykorzystać potencjał plonotwórczy roślin (w szczególności pomaga w krytycznych fazach rozwoju, kiedy czynniki abiotyczne utrudniają roślinom pobranie składników z gleby) czy stymulować roślinę do reakcji, na których nam zależy. Po przyjęciu rozsady trzeba pobudzić brokuły do rozwoju systemu korzeniowego. Zasadniczą rolę odgrywa wówczas aplikacja nawozu bogatego w fosfor (takiego jak Kristalon Żółty). W celu pobudzenia rośliny do wzrostu wegetatywnego 3–4 tygodnie po posadzeniu, powinniśmy zastosować preparat o zrównoważonym składzie (m.in. Kristalon Zielony).

W okresie inicjacji róż proponuję zwrócić uwagę na dostarczenie mikroelementów w szczególności boru, za pomocą nawozu YaraVita Superba Mikromix w dawce 0,5 kg/ha. Jest to też właściwy termin stosowania dolistnie saletry wapniowej np. YaraLiva Calcinit (5 kg/ha). W trakcie wzrostu róż wyraźne efekty przynosi używanie preparatów o wysokiej zawartości potasu np. Kristalon Pomarańczowy (3 kg/ha).

Partnerami cyklu Monitoring Plantacji Warzyw (Komunikaty Warzywnicze) są firmy Bayer, Osadkowski SA oraz Yara Poland

Mączniak rzekomy na brokule