Po obfitych opadach deszczu jakie miały w większości kraju, na wielu plantacjach ogórków nie było możliwe wykonanie zabiegów ochrony.  Na roślinach zaczęły się pojawiać pierwsze objawy mączniaka rzekomego. W sytuacji gdy jest chłodno i wilgotno nawet na plantacjach regularnie chronionych pojawiają się objawy choroby.

Mączniak rzekomy ogórka – jak rozpoznać?

Na wierzchniej stronie liści tworzą się rozlane żółte plamy czasami mogą być ograniczone nerwami. Po spodniej stronie liści pojawiają się zarodniki w kolorze szaro-brunatnym. Jeżeli na spodniej stronie liści nie ma żadnych zarodników, a w czasie wilgotnej pogody pojawia się wysięk to jest to bakterioza czyli kanciasta plamistość bakteryjna.

Jak zwalczać mączniaka rzekomego ogórka?

Niestety jest już w programie niewiele produktów zarejestrowanych do zwalczania mączniaka rzekomego. Najkrótszy okres karencji ma produkt Orvego 525 SC (1 dzień!), potem Infinito, Enervin, Cabrio Duo, Proplant. Do cieczy roboczej w czasie kiedy jest zagrożenie niewielkimi opadami deszczu można dodać Protector. Ten produkt w przeciągu godziny od wykonania zabiegu polimeryzuje pod wpływem światła słonecznego i jest trudno zmywalny. Przedłuża on również działanie substancji aktywnej naniesionej na liście.

Mączniak rzekomy ogórka