W ostatnich dniach zaczęło wyłapywać się w pułapkach dość duże ilości śmietki kapuścianej. W ciągu dwóch dni odławiało się po 5 do 11 dorosłych zapłodnionych much, które przyleciały na plantacje złożyć jaja. Z tego względu trzeba w jak najszybszym czasie wykonać zabiegi ochrony zabezpieczające rośliny przed tym szkodnikiem.

W tym okresie do ochrony warzyw kapustnych przed śmietką kapuścianą warto wykorzystać produkt Movento z dodatkiem adjuwantów rozpuszczających woski roślinne. Jeżeli rośliny są małych rozmiarów używamy do 200 litrów cieczy na hektar. Przy większych roślinach nawet takich zakrywających rzędy nie zwiększałbym znacznie ilości cieczy roboczej. Maksymalnie do 250 litrów na hektar. Pozwoli to na jak największe pochłonięcie przez roślinę substancji aktywnej przez liście roślin.

Dodatkowo użycie adiuwantów rozpuszczających woski roślinne ułatwi wnikanie i przyśpieszy rozprzestrzenianie się substancji aktywnej po roślinie. Jeżeli rozsada nie była zabezpieczona produktem Verimark można do oprysku użyć produktu Benevia, ale trzeba dokładnie pokryć rośliny cieczą z dodatkiem olei roślinnych, które zwiększają skuteczność produktu. Benevia niestety przemieszcza się tylko laminarnie na drugą stronę liści i w niewielkim stopniu po roślinie.

Drugie pokolenie śmietki kapuścianej