Maszyny dla ziemniaków na I Ogólnopolskich Targach Ziemniaka w GronowicachPodczas zakończonych 31 sierpnia br. I Ogólnopolskich Targów Ziemniaka zaprezentowano szerokie spektrum maszyn przeznaczonych do uprawy ziemniaków. Oferowane produkty obejmowały wszystkie etapy produkcji: od sadzenia, po zbiór i pakowanie ziemniaków na sprzedaż. 

Przyjęta przez organizatorów formuła targów umożliwiła prezentację działania maszyn dedykowanych uprawie ziemniaków w pracy. Pokazy odbywały się na udostępnionej przez gospodarza targów kilkuhektarowej plantacji ziemniaków. Największe zainteresowanie wzbudzały kombajny do zbioru ziemniaków. 

Z kombajnów dwurzędowych dystrybutorzy zaprezentowali maszyny AVR Spirit 9200 i Ropa Keiler 2. Są to kombajny ciągane o znacznym zapotrzebowaniu na moc ciągnika – około 140 KM. Standardem w obu kombajnach jest pełny napęd hydrauliczny. Takie rozwiązanie uniezależnia działanie podzespołów od obrotów wałka przekaźnika mocy i pozwala utrzymać optymalną prędkość wszystkich jednostek czyszczących. Dodatkową korzyścią jest redukcja zużycia paliwa. 

Ropa Keiler 2 posiada zasobnik o pojemności 7,5 tony i możliwość niezależnej regulacji prędkości każdej z taśm roboczych. Zastosowano także oś teleskopową, umożliwiającą regulację rozstawu od 3 m w transporcie drogowym, do 3,5m podczas pracy na polu.  

Z kolei AVR Spirit 9200 w standardowej konfiguracji posiada zbiornik 8 tonowy. Zaletą tego kombajnu jest moduł czyszczący Varioweb, umożliwiający czyszczenie elastycznie dostosowane do warunków np. rodzaju gleby. 

Największym z prezentowanych kombajnów był Ploeger AR-4BX. Jest to kombajn czterorzędowy, samobieżny, napędzany silnikiem Scania o mocy 550 KM. Ze względu na ciężar oraz poziomowanie maszyny zastosowano w niej trakcję gąsiennicową Claas Terra Trac. Użycie gąsienic dodatkowo chroni glebę przed ugniataniem. Zbiornik może pomieścić 14 ton ziemniaków. Autorskim rozwiązaniem jest system Softpocket Elevator. Jest to system transportowy łączący wydajność z delikatnym traktowaniem ziemniaków. Są one niejako „wykładane” delikatnie na wyższą taśmę przenośnika.

Wykopane ziemniaki przewożono przyczepami, wśród których wyróżniał sie model K4 firmy Brettmeister. Przyczepa ta o pojemności 24 m3 posiada własny system czyszczenia i rozładunku w postaci rozkładanego hydraulicznie przenośnika taśmowego. Może on oczyścić i wyładować całą zawartość przyczepy w zaledwie 3 minuty. 

Prezentowano także przyczepy skorupowe polskich marek: Metal-Fach (model T951/2 o ładowności aż 27,5 tony) i Metaltech TS-18. 

Nie zabrakło systemów do separacji i przenośników taśmowych ziemniaków. Podczas pokazów odwiedzający mogli obejrzeć pracę dwóch kompletnych linii czyszczących firm Grimme i AVR. Linia taka składa się z: zasypnika, separatora i przenośników taśmowych.

Ciekawostką był inteligentny opryskiwacz ARA szwajcarskiej firmy Ecorobotix. Jest to przykład jak nowoczesna technika cybernetyczna wkracza do rolnictwa. Maszyna ma 6 m szerokości roboczej i podzielona jest na trzy sekcje. W opryskiwaczu tym zastosowano system 156 rozpylaczy rozmieszczonych co 4 cm. Każdy z rozpylaczy ma osobny zawór sterowany komputerowo. System sześciu kamer przy pomocy zaawansowanego oprogramowania rozpoznaje poszczególne rośliny, odróżniając chwasty i nanosząc ciecz roboczą wyłącznie na konkretne rośliny. Pozwala to na precyzyjne i selektywne opryskiwanie przy minimalnym zużyciu środków ochrony roślin czy nawozów dolistnych.