Najwcześniejsze kalafiory na rynku (Cz. 1)

W podkrakowskim gospodarstwie Haliny i Henryka Ciastoniów firma Syngenta zaplanowała w tym roku organizację Dni Otwartych Kapustnych Wczesnych. Jednak ze względu na zakaz organizowania takich wydarzeń w czasach epidemii wirusem COVID-19 spotkanie to nie doszło do skutku. Zamiast niego przygotowaliśmy serię relacji filmowych dzięki którym wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się ze wzrostem i jakością wczesnych warzyw kapustnych.

Speedstar F1 – najszybszy kalafior na rynku

W poprzednich odcinkach przedstawione zostały wczesne kapusty (czyt. „Sezon najwcześniejszych kapust rozpoczęty”). Prezentowane w nim były sprawdzone już na rynku odmiany, takie jak Mirror F1 czy Veronor F1 oraz nowości, które dopiero podbijają rynek, czyli Vettel F1 i Rosberg F1.

Speedstar F1 – 19 masa jego róż bez problemu wynosiła 1,7 kg

W przygotowanym materiale skupiamy się na kalafiorach, których zbiory w gospodarstwie państwa Ciastoniów trwają od początku maja. W zgromadzonej kolekcji chciałbym w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na odmianę Speedstar F1 – mówi Władysław Tokarczyk reprezentujący firmę Syngenta.  To najwcześniejsza odmiana kalafiora w portfolio firmy Syngenta. Przeznaczona jest do uprawy pod osłonami na najwcześniejsze zbiory. W tym gospodarstwie nasadzenia tej kreacji wykonano pomiędzy 20 a 25 lutego. Róże 19 maja osiągały wagę 1,7 kg. Odmiana ta jest więc nie tylko bardzo wczesna, ale także dorasta we wczesnych fazach sezonu niemal do „jesiennych” rozmiarów. To dowodzi wysokiej wartości genetycznej odmiany Speedstar F1, jej okazałego potencjału plonotwórczego. Nie tylko róże są imponujące, ale i pokrój rośliny sprzyja zapewnieniu ekskluzywnej bieli róży. Lancetowate, wzniesione liście, świetnie nadają się do jej okrywania, zawiązywania czy gumkowania. Alabastrowa biel zachęca do nabywania Speedstara F1 przez konsumentów i pośredników. Cena giełdowa tej odmiany z dnia 19 maja 2020 roku z Krakowa to 5,5 zł/szt. – mówi z uznaniem W. Tokarczyk.