Nawożenie kapusty krok po kroku. Jak zwiększyć plon i poprawić jakość warzyw?

nawożenie kapusty

Indywidualnie zaplanowany, uwzględniający wyniki analizy gleb plan nawożenia kapusty to podstawa do osiągnięcia dobrych rezultatów. Podczas wydarzenia firmy Sakata porozmawialiśmy na ten temat z Michałem Wojcieszkiem z firmy Yara Poland, której produkty wykorzystano do nawożenia na poletkach pokazowych.

Michał Wojcieszek podkreślił, że najważniejsze przy tworzeniu planu nawożenia jest wykonanie analiz gleby, tak aby dostosować go do lokalnych warunków i zasobności w mikro i makroelementy.

Nasz plan nawożenia powinien uwzględniać pierwsze zabiegi już wczesną wiosną, aby uzupełnić podłoże w niezbędne składniki jeszcze przed sadzeniem. Kolejne zabiegi możemy wykonać w trakcie sadzenia – jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem, który pozwala na jednoczesne podsypanie nawozu.

Nawożenie pogłówne według Michała Wojcieszka powinno opierać się na saletrach wapniowych, zwykle z dodatkiem boru. Istotnym uzupełnieniem całego programu nawożenia będą także zabiegi dolistne, z preparatów zawierających krzem, które poprawią parametry rośliny. Nawożenie dolistne należy uzupełnić preparatami wieloskładnikowymi NPK, oraz zwiększającymi wysycenie chlorofilem, które poprawią wybarwienie liści i mogą pomóc w wypadku uszkodzeń herbicydowych lub dokonanych przez szkodniki. Preparat taki jak Kristaleaf foto może także wspomóc rośliny w wypadku ryzyka wystąpienia chloroz.

Odżywianie roślin warto zakończyć produktami, które poprawią odporność warzyw na uszkodzenia mechaniczne np. w transporcie. Jakimie preparaty i dawki zaleca ekspert? Na co konkretnie zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do obejrzenia naszej rozmowy ze specjalistą Yara Poland.