Podczas spotkania w Przytyku które zorganizowała firma Agro-Max (czytaj również cz. I) nie zbrakło ciekawych informacji o produktach niezbędnych w uprawie papryki. Od tuneli, przez podłoża, wielodoniczki, środki do cieniowania, odmiany – czyli o wszystkim co może się przydać w nadchodzącym sezonie. Zapraszamy na drugą część relacji z tego spotkania.

Tunele dla każdego

Krzysztof Smoter z firmy Farmer Tunele Foliowe przedstawiał ofertę polskiego producenta konstrukcji tunelowych. Zawiera ona m.in. tunele przeznaczone do przykrycia podwójną folią pompowaną co jest przydatne zwłaszcza do produkcji rozsady. Przy zastosowaniu folii podwójnej pompowanej można uzyskać różnice temperatur do 20 stopni. Poprzez zastosowanie na całym obiekcie (dach, wietrzniki, ściany boczne i ściany czołowe) podwójnej folii wypełnionej sprężonym powietrzem można uzyskać tzw. efekt termosu co izoluje obiekt w zimie i w lecie. Nasze konstrukcje cechuje wysoka wytrzymałość co jest zasługą grubych rur konstrukcyjnych wykonywanych ze stali o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. W naszej ofercie są też folie do przykrywania konstrukcji tunelowych, które można nabyć również w firmie Agro-Max – informował Krzysztof Smoter.

Krzysztof Smoter przybliżył ofertę firmy Farmer w zakresie dostępnych rozwiązań tunelowych

Ciekawą propozycją dla producentów papryki jest też opryskiwacz wysokociśnieniowy HydroJet140 AGRIMOTOR przeznaczony do szybkiego i efektywnego oprysku wszystkich rodzajów upraw polowych oraz pod osłonami. Urządzenie to, po zamontowaniu specjalnej dyszy, można wykorzystywać, jako myjkę wysokociśnieniową. Dzięki wysokiej wydajności urządzenia, czas wykonywania zabiegów jest krótszy. Urządzenie może być wyposażone w zbiornik na ciecz roboczą o pojemności 300-1000 l.

W zakresie konstrukcji tunelowych wśród producentów z radomskiego zagłębia produkcji warzyw, najbardziej popularne są lekkie konstrukcje sezonowe. Mogą być wykonane z rur o średnicy 60,3 mm lub 42,4 mm, szerokość nawy wynosi zazwyczaj  lub 9 m. Przęsła konstrukcyjne zazwyczaj rozmieszczone są 2,2 lub 2,5 m. Do przykrycia takich konstrukcji firma proponuje wzmocnione folie o zwiększonym rozproszeniu światła. Folia mocowana jest do konstrukcji linkami plecionymi stabilizowanymi na promieniowanie UV. Do takich tuneli dedykowane są bramy rolowane, otwierane ręcznie przy użyciu korby lub elektrycznie.  

Podłoża, wielodoniczki i cieniówki

Michał Stuchlik z firmy Ceres scharakteryzował produkty polecane w uprawie papryki. Wśród nich są substraty uprawowe polecane zarówno do wysiewów i pikowania. Nasze substraty są oparte na zbuforowanych i zneutralizowanych włóknach kokosowych. To sprawia że jest znakomite podłoże do wysiewów i pikowania, nie jest podatne na zlewanie. Kolejnym komponentem jest przesiewany torf cegiełkowy i czyszczony piasek, perlit i startowa dawka nawozów. PH tego produktu wynosi 5,5-6,5 – podkreślał ekspert z firmy Ceres. Taki skład zapewnia wręcz idealne warunki do kiełkowania nasion i wzrostu młodych siewek. Oprócz substratów firma Ceres dostarcza również gotowe podłoża do uprawy roślin w postaci mat uprawowych. Do produkcji rozsady firma Ceres oferuje również multiplaty, gdzie polecane są modele z 15 otworami (310×530 mm). Dają one możliwość umieszczenia 91 roślin/m2. Dostępne modele mają różną pojemność pojedynczej komórki. Praktyka producentów pokazuje że przy wykorzystaniu takich multiplatów można uzyskać bardzo dobrej jakości rozsadę z obficie przerośniętą bryłą korzeniową.

Michał Stuchlik przedstawił propozycje firmy CERES

Kolejna grupa produktów dla producentów papryki są środki do cieniowania folii. Naniesione na powierzchnię folii ograniczają przepuszczalność światła w dni słoneczne i obniżają temperaturę, natomiast nie ograniczają przenikania światła w dni pochmurne. Do zastosowań tunelowych najczęściej wybierany jest Parasolex Plastic z dodatkiem specjalnego kleju, dzięki czemu dobrze przylega do powierzchni folii (nie poleca się go stosować na powierzchnie szklarni). Parasolex  należy nanosić na czystą folię (nie powinna być zakurzona), w okresach gdy nie ma wysokiej temperatury i nasłonecznienia (wtedy zbyt mocno przylega do folii i może być problem z jego usunięciem). Resolex to bliźniaczy produkt ale ma znacznie krótszy okres działania – 4-6 tygodni.

Odmiany od Rijk Zwaan

Arkadiusz Sanecki przybliżył ofertę odmian warzyw z portfolio Rijk Zwaan. Kiedyś ten region słynął przede wszystkim z produkcji papryki, teraz jest zupełnie inaczej a asortyment produkowanych tu warzyw stał się dużo bardziej urozmaicony – mówił prelegent. Omówienie oferty rozpoczął od wczesnych kapust polecając odmiany Jetma F1, Zarrisima F1 i Boleroma F1. Dla tych którzy sieją buraki na zbiór botwinki, warta uwagi jest odmiana Zeppo F1 – wczesna o krótkim okresie wegetacji. Valerie RZ F1 to z kolei uniwersalna odmiana rzodkiewek, przydatna do uprawy praktycznie w ciągu całego sezonu. Kolejne rzodkiewkowe propozycje to Belsey RZ F1 i Millom F1 – polecana do najwcześniejszych wysiewów w tunelach.

Arkadiusz Sanecki omówił odmiany papryki polecane do uprawy w tunelach

W zakresie papryk pierwsza pozycja to Clavesol RZ F1 odmiana o wysokiej tolerancji na suchą zgniliznę wierzchołkową z doskonałym wiązaniem nawet w wysokich temperaturach. Cechują ją bardzo dobra zdrowotność i wysoka jakość owoców zbieranych owoców. Traviatta RZ F1 to odmian polecana przede wszystkim na stanowiska zmęczone, gdyż jest tolerancyjna na tzw. uwiądy. W grupie papryk typu kapya ciekawą propozycję jest Porteca RZ F1, przydatna do uprawy w gruncie otwartym i w tunelach. Bravia RZ F1 to z kolei odmiana w typie hungarian wax, czyli o kremowych owocach w kształcie wydłużonego stożka. Cechuje ją bardzo dobre obfite wiązanie owoców i wysokie plonowanie. W grupie papryk dulce itliana polecane są 4 odmiany: Palermo RZ F1 (czerwone owoce), Obedius RZ F1 (pomarańczowe), Yosemite RZ F1 (żółte) i Chocolony F1 (w kolorze czekoladowym). Są to rośliny o dość silnym wzroście ale też wysokim potencjale plonowania.

Eksperci biorący udział w szkoleniu dla producentów papryki zorganizowanym przez firmę AGRO-MAX

Niezbędne w uprawie papryki

Czytaj również cz. I – o nawożeniu i nawadnianiu papryki