Tegoroczna edycja Fields of Innovation była rekordowa. Na powierzchni 4 ha zaprezentowano ponad 550 odmian 25 gatunków roślin. W dniach 27-29 września wydarzenie odwiedziło ok. 1700 gości z całego świata, włączając naszą redakcję. Na odwiedzających czekało liczne grono doradców i ekspertów Syngenty, a wśród nich Mariusz Kwiatkowski. Zdecydował się on opowiedzieć o odmianach sałaty, które przedstawiają duży potencjał do uprawy w Polsce.

Masłowe

Odmiana Janian w sprzedaży znajduje się od sezonu 2021, a więc to wciąż odmiana dość nowa na rynku. Syngenta rekomenduje ją do nasadzeń wiosennych, także w tunelach, i jesiennych. Ofertę firmy Syngenta w tym obszarze uzupełni w nadchodzącym sezonie Paskian. Także ta kreacja nadaje się do uprawy w terminach wiosennym i jesiennym, a jej dużą zaletą jest tolerancja na występowanie tipburn. Ważne jest także długie okno zbiorcze, jasny kolor i luźna rozeta liści. Obie odmiany wykazują tolerancję na mączniaka rzekomego. W lecie M. Kwiatkowski zaleca uprawę odmiany Sappian. Charakteryzuje się wysoką tolerancją na tipburn i wybijanie w pęd kwiatostanowy. Liście są jasne, tempo wzrostu średnie, a więc pozwalające na wydłużenie zbioru.

Lodowe i rzymskie nowości

W gronie odmian sałat lodowych Syngenta już teraz oferuje plantatorom dość szeroki wybór. Od sezonu 2023 do oferty tego podmiotu włączona zostanie kolejna kreacja, obecnie jeszcze pod numerem LICN19-0111. To odmiana  o kompaktowej główce, do uprawy latem. Odznacza się silnym wigorem, dobrze radzi sobie w warunkach stresowych. Flamingo to z kolei odmiana w typie rzymskim (mini). Ona także nadaje się do uprawy w warunkach pełnego lata. Ma żywy, zielony kolor, średnie tempo wzrostu i pełną odporność na mączniaka.

Więcej na filmie

Więcej o charakterystyce omawianych odmian można dowiedzieć się z wypowiedzi M. Kwiatkowskiego zarejestrowanej na poniżej zamieszczonym filmie. Tam też można zobaczyć odmiany o których mówił, ich wygląd pod koniec września: