Nowe produkty w nawożeniu dolistnym kapusty – Charsznica 2021

Michał Raj

Do ciekawej rozmowy doszło w gospodarstwie Michała Raja w Uniejowie-Kolonii koło Charsznicy przy okazji Charsznickich Dni Kapusty, które w tym roku odbywały się 12 września. Na poletkach pokazowych odmian kapusty Rijk Zwaan gospodarz spotkał się z przedstawicielem firmy Yara Poland Wojciechem Kopciem i Tomaszem Nożykowskim, reprezentantem Rijk Zwaan. Rozmawiali o przebiegu sezonu, przeciwnościach i wyzwaniach jakie przyniósł oraz o tym jaką obecnie kondycje ma kapusta.

Jakie odmiany można było zobaczyć na plantacji?

Odmian jest tu kilkanaście. Głownie jednak są to warianty do przechowywania. W ich gronie chciałbym wymienić odmianę o 100 dniowym okresie wegetacji o nazwie Secoma F1 i kolejną o 140 dniowym okresie wegetacji – Septimę F1. Bardzo dobrze się sprawdziły, choć pierwsze miesiące wzrostu i czas bezpośrednio po sadzeniu były dla nich bardzo trudne – mówił T. Nożykowski.

Trudny start

Kapusta na poletkach okazowych wysadzona została 20 maja. Był to schyłek chłodnego i bardzo suchego w okolicach Charsznicy okresu. Warunki były zatem niesprzyjające we wczesnych fazach wegetacji, ale niestety w kolejnych miesiącach także. W czerwcu przechodziły ulewne deszcze, a w lipcu mieszały się one z upalnymi dniami. Dopiero w sierpniu warunki pogodowe były sprzyjające i rośliny mogły wejść w okres harmonijnego, niezakłócanego stresami abiotycznymi wzrostu. W dniu 12 września, kiedy to odbywało się tradycyjne, coroczne charsznickie święto kapuściane, kondycja i wigor roślin nie pozostawiał nic do życzenia.

Kwatera z odmianą Secoma F1

Pomocne nawozy dolistne

Michał Raj, w obliczu niesprzyjających okoliczności uprawy, zdecydował się na wprowadzenie do swej praktyki ogrodniczej pewnych rozwiązań. Stanowiły one nowość w jego gospodarstwie, ale okazały się dobrym posunięciem. Nalistnie w czerwcu podawałem roślinom YaraTera Krista MAP. To fosforan monoamonowy. Opryski wykonane zostały trzykrotnie w dawce 4 kg/ha. Efekt był piorunujący. Kapusta w widoczny sposób, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, przyspieszyła wzrost. W lipcu i w sierpniu stosowałem z kolei saletrę potasową w postaci Yara Krista K Plus. W tym roku pierwszy raz spróbowałem także YaraVita Brassitrel Pro. To produkt o bardzo szerokim składzie i do tego długo działający. Jestem zadowolony ze wszystkich tych produktów – mówił M. Raj.

Więcej o wspomnianych odmianach i nawozach można dowiedzieć się z poniższego filmu na którym zarejestrowano rozmowę.