Nowości w uprawie kalarepy


W bieżącym roku, 8 maja odwiedziliśmy jedno z gospodarstw warzywniczych w okolicach Igołomii, gdzie w testach znalazły się w tym roku bardzo wczesne odmiany kalarepy. Warto zaznaczyć, że uprawa tego gatunku w ostatnich sezonach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Powodem jest możliwość uzyskania atrakcyjnych cen za to warzywo. Naszą uwagę zwróciły dwie super wczesne odmiany kalarepy, wprowadzane do sprzedaż na najbliższy sezon przez firmę Syngenta.

Największą popularnością cały czas cieszą się kalarepy białego koloru. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na tegoroczną nowość, odmianę Brando F1. Jest to bardzo wczesna odmiana o dużym potencjale plonotwórczym. Ma ładne, jasne, lekko spłaszczone zgrubienia. Uprawiana w tym roku otrzymała wysokie noty plantatorów, pozwalając szybko uzyskać wysokiej jakości produkt handlowy. W tym roku kalarepy odmiany Brando F1 z Igołomskich gospodarstw uprawiane w niskich tunelach do sprzedaży trafiały już w połowie kwietnia. Odmiana ta pokazała również, że dobrze radzi sobie ze zmiennymi temperaturami i nie ma tendencji do jarowizacji – informował Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta.

Odmianą kalarepy, która doskonale może urozmaicić ofertę handlową jest purpurowo-czerwona odmiana o nazwie Redfox F1. Jest to również bardzo wczesna odmiana, szybko uzyskującą wysokie parametry handlowe. Odmiana ta jest odporna na pękanie, nie jarowizuje, ma ładne i zdrowe liście, łatwa do zbierania – informował W. Tokarczyk.

Odmiany Brando F1 i Redfox F1 nadają się zarówno do uprawy tunelowej jak też do uprawy pod białą agrowłóknią. Do ich uprawy zachęcają także wysokie ceny jakie w tym sezonie można było uzyskać za kalarepę. Więcej o tych odmianach oraz możliwościach uprawy kalarepy dowiecie się oglądając materiał filmowy: