Dewulf to firma specjalizująca się w produkcji rozwiązań sprzętowych do uprawy ziemniaków i roślin okopowych. Aktualnie wprowadza na rynek nowy 4-rzędowy samobieżny kombajn przesiewający Enduro. Maszynę poruszającą się na kołach skonstruowano do zbiorów ziemniaków. Enduro łączy nowe technologie z już sprawdzonymi. Rezultatem prac jest kombajn, który w opinii producenta wyróżnia się łatwością obsługi.

Maszyna podsumowująca 30 lat doświadczeń

Enduro marki Dewulf to 4-rzędowy samobieżny kombajn z taśmami przesiewającymi. Jest rezultatem połączenia bogatego doświadczenia producenta w zakresie konstrukcji tego typu maszyn z opiniami i oczekiwaniami plantatorów ziemniaków. Z jednej strony maszyna na kołach wyposażona została w nowe technologicznie rozwiązania. Znajdują się one w takich obszarach jak nacisk na glebę, czyszczenie i przepływ bulw. Z drugiej konstruktorzy sięgnęli po znane rozwiązania firmy Dewulf, które w ciągu długich lat zjednały firmie grono zwolenników.

Wysoka wydajność czyszczenia, opatentowany podnośnik pierścieniowy

Enduro odznacza się wysoką efektywnością przesiewania. Efekt ten konstruktorzy kombajnu osiągnęli częściowo dzięki temu, że wzdłuż taśm przesiewających zredukowali przewężenia. Unikatową cechą, jakiej próżno szukać w innych modelach ziemniaczanych kombajnów, jest możliwość operatora do prostego i bezstopniowego dopasowywania nachylenia jednostki czyszczącej. Regulacja jest możliwa w zakresie od 0° do 12°, zależnie od potrzeb związanych z czyszczeniem ziemniaków w warunkach polowych. Co także warte odnotowania, Enduro to pierwszy kombajn Dewulf wykorzystujący nowy, opatentowany podnośnik pierścieniowy. Element ten nosi nazwę ‘Fill-Tastic’. Zapewnia połączenie wydajności z przyjemną obsługą. Urządzenie to pracuje z efektywnością maksymalną wynoszącą 200 ton/godzinę. Maszyna automatycznie reguluje szybkość pracy podnośnika w oparciu o odczyty specjalnego czujnika.

Kosz o największej pojemności w tym segmencie

Kosz kombajnu Enduro składa się z dwóch części o łącznej pojemności wynoszącej 10 t. Dzięki temu, że za stałą podłogą kosza znajduje się elewator wyładowczy z taśmą prętową, nadmiar gleby jest odsiewany w trakcie rozładunku. Elewator z górną częścią wywracającą obejmuje 4 pełne rzędy, dzięki czemu kombajn można zawsze bez trudu opróżnić do wywrotnicy.

Niewielki nacisk na glebę

W dziedzinie nacisku na glebę Enduro ma bardzo dobre wyniki. Wartość ta wynosi zaledwie 1,5 kg/cm2. Uzyskanie takich parametrów stało się możliwe dzięki wdrożeniu technologii ‘Soil-Saver’. To system rozkładania ciężaru na trzy osie tak by uzyskać jak najmniejszy nacisk na podłoże. Ponieważ środek ciężkości kombajnu jest przesunięty nieco bardziej na tył, przednie koła nie uszkadzają redlin nawet w warunkach zwiększonej wilgotności gleby.

Parametry techniczne

Szerokość przenośnika przesiewającego 1 wynosi 2 x 146 cm, zestaw wyposażony jest w rolki diabolo. Opcjonalnie można maszynę doposażyć o hydraulicznie napędzane tarcze tnące. Długość przenośnika 1 wynosi 187 cm, przenośnika przesiewającego 2 – 325 cm, przenośnika przesiewającego 3 – 228 cm, a przenośnika przesiewającego 4 – 237 cm. Łęciny usuwane są za pomocą rolek łętowych, choć opcjonalnie może to się dziać poprzez ścinacz z wyrzutem bocznym. Standardowo czyszczenie odbywa się za pomocą dwóch wytrząsaczy odśrodkowych w obrębie przenośnika przesiewającego 2, wytrząsacza odśrodkowego/gwiazdowego w przenośniku przesiewającym 3, taśmy jeżowej i specjalnego modułu. I w tym zakresie dostępne są jednak pewne dodatkowe opcje i modyfikacje.

Źródło: dewulfgroup.com