Zmieniające się warunki klimatyczne, sprawiają że produkcja warzyw staje się coraz trudniejsza. Związane jest to chociażby z coraz częstszymi deficytami wody w okresach kluczowych dla produkcji warzyw. Z tego względu, w większości krajów podejmowanie się produkcji warzyw, w tym wymagających brokułów, bez możliwości nawadniania staje się ryzykowane. Naprzeciw tym wyzwaniom stawia czoło hodowla nowych odmian, gdzie nowe kreacje hodowlane to w dużej mierze odmiany tolerancyjne na stresowe warunki uprawy.

Odmiany powinny być dopasowane do lokalnych warunków uprawy, a zarazem być na tyle uniwersalna by mogła być uprawiana w różnych regionach danego kraju. Taką właśnie odmianą jest brokuł Batory F1. Odmianę tą wyselekcjonowaliśmy po kilku latach doświadczeń tu w Polsce, i to dla naszego kraju przede wszystkim dedykowana jest ta właśnie odmiana brokuła – mówi Zenon Małek portfolio menadżer ds. warzyw kapustnych. Jak pokazał sezon 2018, Batory bardzo sprawdził się zarówno w nasadzeniach wiosennych i jesiennych, gdzie pomimo nie zawsze sprzyjających warunków do wzrostu zapewnił bardzo dobre plony i znakomitą jakość róż czy też różyczek dla przemysłu. To co nas najbardziej satysfakcjonuje to zadowolenie producentów, którzy osiągali bardzo wysokie plony różyczki o bardzo wysokiej jakości – mówi Zenon Małek, dodając – Batory to na dzień dzisiejszy numer w Polce. Odmiana, która nie zawodzi w niestabilnych warunkach uprawy, nawet przy braku nawadniania. 

W sezonie 2019 ofertę odmian brokułów wzbogaci kolejna nowa odmiana brokuła –  Beachy F1. Jest to pierwsza odmiana w naszym asortymencie, o nieco innym typie wzrostu i pokroju roślin. Polecana do nasadzeń wczesnowiosennych jak tez jesiennych i zbiór pod przemysł. Wymaga większego zagęszczenia  38-39 tys. roślin./ha, co będzie zrekompensowane przez wysoki plon różyczki o bardzo dobrej przydatności przetwórczej – podkreśla ekspert z Syngenta. Beachy F1 nie ma tendencji do tworzenia jamistości głąba, co sprawia, że z powadzeniem może być uprawiany także z przeznaczeniem na świeży rynek. To co wyróżnia tę odmianę to także masa całych róż i różyczek oraz ich wysoka twardość, co przekłada się na wysoki plon handlowy.

 

Odmiana Beachy F1 – nowość na sezon 2019

 

W ofercie Syngenta cały czas pozostają znane już kreacje jak Monrello F1 polecany do zbioru jesiennego na świeży rynek i dla przemysłu, Besty F1 – jako odmian świeżorynkowa do uprawy na okres wiosenno- letni i jesienny oraz dobrze znana odmian Monaco F1 – sprawdzony standard dla przemysłu przetwórczego. Ofertę brokułów uzupełnia odporna na kiłę kapusty odmian Monclano F1, zapewniająca wysoki plon różyczki dla przemysłu, jak również mająca zastosowanie na świeżym rynku.