Firma Seminis swoje poletka odmianowe na Charsznickie Dni Kapusty przygotowała w tym roku w gospodarstwie prowadzonym przez państwo Garos w Szarkowcu. Tam też 12 września z naszą redakcją spotkał się przedstawiciel tej nasiennej marki, Piotr Dutkowski, by opowiedzieć o wybranych kreacjach. Te o dłuższym okresie wegetacji posadzono 20 maja, zaś te które wymagają nieco krótszego czasu do osiągnięcia gotowości do zbiorów w początku czerwca.

Galaxy F1

Jedną z odmian, na wyróżnienie której zdecydował się ekspert z Seminis była Galaxy F1. To odmiana o 165-170 dniowym okresie wegetacji. Jej główne atuty to duży potencjał plonotwórczy w stanowiskach o zróżnicowanych warunkach uprawy oraz wysoka tolerancja na zasiedlanie przez wciornastki. Wysokie osadzenie główek sprzyja mechanizacji zbiorów, ogranicza ryzyko podgniwania. Kapusta ta nadaje się do przechowywania.

SV 3404 JL F1

Odmiana ta ma atrakcyjny wygląd, ciemne liście. Co szczególnie ważne, przechowuje się w dobrej kondycji aż do maja, co zapewnia ciągłość podaży i możliwość niezakłóconej realizacji dostaw do odbiorców. To także odmiana niechętnie zasiedlana przez szkodniki, takie jak wciornastki czy mączlik warzywny. Jej okres wegetacji jest nieco krótszy niż w poprzednio omawianym przypadku i wynosi średnio ok. 140 dni. To dobry wariant do uprawy dla tych producentów, którzy zaopatrują supermarkety.

Galvatron F1

To kolejna odmiana w ofercie marki Seminis, którą polecić można do uprawy pod kątem zaopatrzenia supermarketów. Odmiana ta w ciągu 110-115 dni wykształca mocno zbite główki o masie 2,5-3,0 kg. Liście są ciemnozielone, pokryte mocną warstwą woskową. Odmianę te wyróżnia dobra zdrowotność.

Roxy F1

To ważna w portfolio Seminis odmiana czerwonej kapusty.  Główki mają kształt jajkowaty. Liście pokryte są grubym nalotem woskowym. Ta odmiana także cechuje się dobrą zdrowotnością polową. Wnętrze główki ma intensywny kolor. To czyni tę kapustę dobrym surowcem do produkcji surówek i krajanek.

Roxy
Roxy

Menzania F1

Uprawa odmiany Menzania F1 pozwala na uzyskanie bardzo dobrego surowca do przetwórstwa. Wyróżnia ją potężny potencjał plonotwórczy. Z bardzo dużych główek można uzyskać wysokiej jakości krajankę. To jedna ze słodszych kapust, co predysponuje ją do kiszenia.

Menzania

Więcej na filmie

To tylko niektóre z odmian o jakich opowiadał w Szarkowcu Piotr Dutkowski. Można obejrzeć je na poniższym filmie. Na nim doradca mówi także o kolejnych kreacjach z oferty Seminis. Zapraszamy do oglądania: