Tegoroczny sezon charakteryzuje się zwiększonym importem ogórków ze wschodu. Inspektorzy IJHARS przeprowadzili w związku z tym szereg kontroli sprawdzających jakość i spełnianie norm prawnych przez ogórki z Rosji. Jak czytamy w komunikacie Inspektoratu, wczesna wiosna to okres szczególny, kiedy rośnie ryzyko nieuczciwych praktyk.
Ogórki z Rosji masowo importowane
Ogórki z Rosji są w tym sezonie znacznie częściej sprowadzane do Polski niż w roku ubiegłym. Ten trend zwrócił uwagę inspektorów IJHARS, którzy na bieżąco monitorują rynek owoców i warzyw. W komunikacie instytucja podkreśla, że sezon na nowalijki jest szczególny pod tym względem, gdyż często jest to okazja dla nieuczciwych handlowców do sprzedaży zagranicznych produktów jako pochodzących z Polski.
W związku z odnotowaną tendencją, pracownicy instytucji przeprowadzili od stycznia do połowy marca kontrole 125 partii ogórków świeżych, które pochodziły z Rosji o łącznej masie ponad 2 tys. t. Wszystkie skontrolowane w ramach akcji partie spełniały normy wymagania określone prawem, ale nie był to koniec zainteresowania inspektorów rosyjskimi ogórkami.
W marcu IJHARS przeprowadziła wyrywkowe kontrole jakości handlowej ogórków świeżych w firmach na terenie trzech województw. U większości skontrolowanych podmiotów również nie wykryto nieprawidłowości – poza jednym.
IJHARS wykrywa nieprawidłowości
W omawianym przedsiębiorstwie inspektorzy wykryli nieprawidłowości związane z oznaczeniem kraju pochodzenia. Na dokumentach towarzyszących sprzedaży również brakło wskazania kraju pochodzenia, lub wskazywano na nich inne państwo niż wynikające z dokumentów zakupu. Ponadto kontrolowany podmiot sprzedawał hurtowe ilości ogórków „na paragon”, nie przekazując kupującym informacji o państwie pochodzenia warzyw.
„Tego rodzaju praktyka jest nieuczciwa i niezgodna z prawem, ponieważ zataja informacje o pochodzeniu sprzedawanych produktów i uniemożliwia ustalenia ich odbiorców co może sprzyjać procederowi fałszowania informacji o kraju pochodzenia. W związku z ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wobec podmiotu zastosowane zostaną sankcje przewidziane prawem” – czytamy w komunikacie IJHARS.
Właściwe oznaczenie warzyw i owoców
Inspekcja przypomina, że w przypadku świeżych owoców i warzyw konsument musi być informowany o ich państwie pochodzenia. W handlu detalicznym takie informacje powinny być czytelne i dobrze widoczne.
Jeśli chodzi o owoce i warzywa objęte ogólną normą handlową, np. ogórki:
- – nazwę i adres pakującego lub wysyłającego,
- – państwo pochodzenia.
W przypadku owoców i warzyw objętych szczegółowymi normami handlowymi, np. pomidorów, jabłek czy sałaty, dodatkowo:
- – nazwę produktu jeśli produkt nie jest widoczny z zewnątrz,
- – klasę jakości,
- – nazwę odmiany,
- – wielkości lub, w przypadku owoców pakowanych w rzędach i warstwach, liczby sztuk.