Uprawa papryki wymaga precyzyjnego prowadzenia plantacji, szczególnie w zakresie nawożenia. W gospodarstwie Pawła Myziaka z firmy Euro-Papryka trwa projekt Papryka #ShelfLife. Mimo późniejszego terminu nasadzeń, rośliny trafiły na niekorzystne warunki pogodowe. To zahamowało rozwój systemu korzeniowego i przyśpieszyło przejście do fazy generatywnej. Jak można pomóc roślinom? Podpowiada Piotr Dutkowski, doradca z firmy Yara Poland.
Jak podkreśla Piotr Dutkowski maj w tym roku okazuj się miesiącem wyjątkowo kapryśnym. Nawet przy sadzeniu w drugiej dekadzie miesiąca papryka często trafiała na spadki temperatury. W takich warunkach kluczowe jest wzmocnienie roślin poprzez odpowiednie nawożenie startowe, które wspiera rozwój systemu korzeniowego i przygotowuje rośliny do późniejszego wiązania owoców.
Znaczenie nawożenia fosforem i budowa systemu korzeniowego w uprawie papryki
Początkowy etap uprawy papryki to czas intensywnego budowania masy korzeniowej. W tym okresie najważniejsze jest dostarczenie roślinie dostępnego fosforu oraz mikroelementów, które wspomagają rozwój delikatnych korzeni włośnikowych. To one odpowiadają za pobieranie wapnia, kluczowego pierwiastka w profilaktyce suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców papryki.
W pierwszym etapie uprawy polecamy nawożenie oparte na zbilansowanym NPK z fosforem, na przykład Krystalon Zielony lub Superba Zielona. Ważne będzie także wsparcie mikrobiologiczne. Zastosowanie płynnych kwasów humusowych, takich jak YaraVITA Leotrac, pomaga nie tylko aktywizować system korzeniowy, ale również poprawić strukturę gleby i przyswajalność składników pokarmowych. Produkt ten jest bezpieczny i łatwy do aplikacji przez linie kroplujące – tłumaczy Piotr Dutkowski.
W tym gospodarstwie nawóz podawany był bezpośrednio przez linie kroplujące, z założeniem późniejszego ich odsunięcia od podstawy roślin. Taki zabieg ogranicza też ryzyko przelania papryki – czynnika szczególnie groźnego w początkowych etapach uprawy.

Rola wapnia w ograniczaniu suchej zgnilizny wierzchołkowej papryki
Wapń to pierwiastek, którego skuteczne dostarczenie do tkanek owoców jest często barierą w osiągnięciu pełnej zdrowotności plonu. Odpowiednia podaż tego składnika już od fazy wzrostu systemu korzeniowego ma decydujący wpływ na ograniczenie objawów suchej zgnilizny wierzchołkowej.
Wapń nie przemieszcza się w roślinie zbyt dynamicznie, dlatego musi być regularnie pobierany z podłoża przez aktywne korzenie. Wszystko zaczyna się więc od odpowiedniego zarządzania wodą, pH i zasobnością gleby. Późniejsze próby ratowania owoców dolistnymi nawozami wapniowymi to często tylko interwencja objawowa – prewencja musi odbywać się znacznie wcześniej – zwraca uwagę doradca z Yara.
Zbilansowane nawożenie papryki w okresie generatywnym
Gdy roślina przechodzi do fazy wiązania owoców, strategia nawożenia musi ulec zmianie. W tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na potas i wapń. Nie można zapominać o mikroelementach, takich jak bor, mangan czy cynk, które wspierają procesy kwitnienia i owocowania.
„W momencie, gdy roślina wchodzi w intensywną fazę generatywną, zmieniamy skład nawożenia. Sięgamy po nawozy z przewagą potasu – jak Kristalon Czerwony – który poprawia jakość, wybarwienie i trwałość owoców. Dodatkowo w tej fazie bardzo dobrze sprawdzają się nawozy dolistne poprawiające fotosyntezę, jak KristaLeaf Photo. To ważne, aby wzmocnić działanie rośliny i jej zdolność do pobierania składników z gleby – mówi Piotr Dutkowski.
Równocześnie prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne – obrywanie dolnych liści, usuwanie pierwszych zawiązków, które służą budowaniu mocniejszego pokroju rośliny i przygotowaniu jej do wiązania kolejnych pięter owoców.
Praktyczne wskazówki dotyczące nawożenia i nawodnienia papryki w tunelach
Precyzyjne nawożenie papryki musi iść w parze z odpowiednim nawodnieniem. Przelanie roślin jest jednym z głównych błędów, które ograniczają efektywność pobierania wapnia i prowadzą do stresów fizjologicznych.
Papryka nie toleruje nadmiaru wody. Lepiej podać jej mniej, a częściej i zgodnie z prognozą pogody. Przy słonecznej aurze roślina zużywa więcej wody i składników pokarmowych. Dlatego obserwacja warunków atmosferycznych powinna iść w parze z regulacją zarówno fertygacji, jak i dawek nawozów – radzi ekspert z Yara.
Nawożenie papryki z myślą o jakości i trwałości plonu
Jak podkreśla Piotr Dutkowski, „Jakość owoców i ich shelf life zaczyna się już na etapie korzenia. Jeśli zapewnimy roślinie stabilne warunki i dobre żywienie od samego początku, końcowy plon będzie nie tylko wysoki, ale również trwały i łatwy w sprzedaży”.