Po opadach deszczu cebula zaczyna zamierać




Przeokropna pogoda nie sprzyja dobremu wzrostowi wielu warzyw, w tym tych które zostały już wysiane i powinny być teraz w pełni rosnąć. Na wielu plantacjach cebuli, zwłaszcza na Kujawach uwidaczniają się skutki fitotoksyczności zastosowanych wcześniej herbicydów doglebowych. Może to spowodować spore straty w zasiewach cebuli.

Sucha wiosna i brak opadów w kwietniu nie sprzyjała w tym roku dobrym wschodom cebuli i na wielu plantacjach obserwujemy nierównomierne wschody cebuli i słabą obsadę – informuje Marek Zieliński z Syngenta. W drugiej połowie maja nadeszły wyczekane opady deszczu ale i one nie do końca poprawiły stan cebulowych plantacji. Na wielu z nich uwidoczniły się bowiem skutki stosowanych wcześniej herbicydów doglebowych. Wypadanie roślin jest w szczególności zauważalne na przejazdach i w zagłębieniach terenu – siewki żółkną i zamierają. Samo żółkniecie szczypioru może oznaczać, że rośliny będą spowolnione we wzroście ale mogą się jeszcze zregenerować.

Zamieranie siewek cebuli jako efekt działania herbicydów

Problemy tego typu nie występują na plantacjach prowadzonych przez doradców z Onion Leader. Stosowanie herbicydów musi być zawsze dostosowane zarówno do fazy wzrostu, warunków glebowych (uwilgotnienia gleby) jak i panujących oraz spodziewanych warunków pogodowych. Uwzględniając te czynniki postawiliśmy w tym roku na stosowanie herbicydów doglebowych w dawkach dzielonych i dało to moim zdaniem dobry efekt – podkreśla Marek Zieliński. Obecnie warto już zaprzestać stosowania herbicydów doglebowych na rzecz tych o bezpośrednim działaniu nalistnym i parzącym na chwasty. Przy dobrym uwilgotnieniu gleby (na Kujawach spadło w ostatnich dniach 35-80 mm deszczu) i wysokiej temperaturze powietrza należy się spodziewać ekspansji chwastów ciepłolubnych jak chwastnica jednostronna, psianka czarna, szarłat czy starzec. Skutecznym orężem w obecnej sytuacji będą oczywiści środki parzące. Trzeba jednak uwzględnić cały czas kondycję rośli i pokrycie szczypioru woskiem – im lepsze tym cebula w mniejszym stopniu będzie narażona na stosowane herbicydy.

Dobra kondycja cebuli na jednej z plantacji nadzorowanych przez ekspertów Onion Leader

Problemy z herbicydami doglebowymi to już kolejny tegoroczny czynnik czynnik, który wpływa na słabą kondycję cebuli na wielu plantacjach. To zarazem pokazuje, że uprawa tego gatunku do łatwych wcale nie należy, wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Czy zatem w 2019 roku zbiory cebuli wcale nie będą wysokie, jak się spodziewano? Czas pokaże ….