Od kilku dni, a właściwie nocy pogoda nie sprzyja posadzonym roślinom. W nocy są przygruntowe przymrozki. Temperatura schodzi dość nisko bo nawet do -4, -5oC. Posadzone rośliny kalafiora czy brokuła, zwłaszcza te które nie są okryte włókniną. Rośliny zareagowały w różny sposób. Kalafiory zrobiły się białe a rośliny brokuła przebarwiły się na fioletowo i nie tylko. Nadzieje zwłaszcza zakładów przetwórczych o rozciągniętych zbiorach i ich rozpoczęciu już w czerwcu, będą raczej już chyba nierealne.

Plantacje posadzone wcześniej jak również później ze względu na nieprzyjające warunki termiczne znowu maja szanse wysypać się w tym samym terminie.

Co po przymrozkach i przechłodzeniu roślin?

Rośliny brokuła chronione agrowłóknina nie ucierpiały podczas przymrozków

Czy jednak można coś zrobić, aby rośliny poddane działaniu niskich (ujemnych) temperatur wznowiły szybko wegetacje. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że potraktowanie takich roślin produktami aminokwasowymi może zdziałać bardzo dużo. Niestety nie mogą to być pierwsze lepsze produkty. Z wieloletniej praktyki wynika, że najlepszym produktem zawierającym aminokwasy jest Terrasorb Complex. Mimo to że wielu przedstawicieli udowadniało mi w rozmowach, że inne produkty zawierają więcej pojedynczych aminokwasów, to po sprawdzeniu ich działania okazywało się, że jest inaczej. Po przejściu przymrozków mogę zarekomendować Terrasorb Compex w dawce 1,5 l/ha ( jest to dawka maksymalna, której nie radzę przekraczać) wraz z produktem Black Jak w dawce 2 l na hektar. Produkty należy podać w maksimum 300 litrach wody na hektar bez dodawania zwilżaczy.

Rośliny po podaniu pojedynczych aminokwasów w określonym stosunku do siebie spowodują, że rośliny od razu zaczynają funkcjonować i budują białka nie tracąc energii i czasu. Zamiast wytwarzać nowe aminokwasy, których im brakuje od razu mogą przystąpić do budowy białek swojego organizmu. Tak więc Terrasorb Complex będzie odpowiadał za budowę części nadziemnej, natomiast Black Jak za budowę części podziemnej zwłaszcza włośnikowej. Korzenie włośnikowe są odpowiedzialne za pobieranie składników pokarmowych dostarczanych do rośliny.

Następny zabieg produktem Terrasorb Complex ale w ilości nie większej jak 1 l na hektar w mieszaninie tym razem z produktem Krypther w ilości 2 l na hektar możemy wykonać po 7 dniach od pierwszego. Jeżeli będzie taka potrzeba można wykonać powtórzyć takie zabieg po następnych 7 dniach. Z tym, że dawka Terrasorbu nie może być większa niż 0,7 l/ha.