Gospodarstwo prowadzone przez Ewę i Grzegorza Mlosek w Witkach koło Błonia, od wielu lat specjalizuje się w uprawie warzyw. Dominuje cebula, marchew i buraczki czerwone, oprócz których uprawiane są zboża i kukurydza. Handel warzywami z tego gospodarstwa trwa cały rok. Tegoroczny sezon Pan Grzegorz zalicza do udanych – jest zbyt i wreszcie dobre ceny na warzywa.

Cebula przez cały sezon

Od wielu już lat cebula jest jednym z czołowych gatunków uprawianych w tym gospodarstwie. W ubiegłym roku uprawiana była na powierzchni przeszło 60 ha, z czego 50 ha zajmowała cebula żółta typu rijnsburger, a na 10 ha rosła cebula czerwona Darko. Ubiegły sezon można zaliczyć do udanych. W naszym regionie nie było dużych problemów z deficytem wody, więc mogliśmy uzyskać dość przyzwoite plony – mówi Grzegorz Mlosek. Zbiory cebuli w minionym roku też były zadowalające. Do przechowalni trawiło ponad 2000 ton tego warzywa. Cebulę przechowuje się dość długo bo do rozpoczęcia kolejnego sezonu zbiorów.

Pod koniec marca tego roku otwarta została komora z przeszło 1000 ton cebuli Wellington. Cebula przechował się bardzo dobrze – widać że zarówno kaliber jest bardzo dobry jak, też jakość łuski. Straty spowodowane przez choroby są na minimalnym poziomie (w rejonie tym doskwierają przede wszystkim choroby bakteryjne oraz pochodzenia odglebowego).  Ceny sprzedaży na ten moment są również zadowalające. Pod koniec marca 2023 roku cebule w luzie sprzedawano po 3,5-4 zł/kg. W tym roku planowane jest jednak ograniczenie areału uprawy cebuli. Spodziewam się, że w tym sezonie będą bardzo duże zasiewy cebuli dlatego ograniczymy w tym roku powierzchnię uprawy. Po za tym nasze ziemie są już „zmęczone” uprawą cebuli i wskazane jest wprowadzanie płodozmianu – mówi gospodarz.

Marchew i buraczki

Marchew i buraczki przygotowane są do sprzedaży na linii gdzie warzywa są myte, sortowane i pakowane. W zasadzie każdego dnia przygotowuje się u nas warzywa do handlu. Dziennie wyjeżdża koło 80 ton warzyw. Odbiorcy to przede wszystkim pośrednicy, którzy dostarczają warzywa do sieci handlowych. Sprzedaż prowadzona jest również na rynku hurtowym w Broniszach.

Przygotowanie marchwi do sprzedaży
Buraczek Monty gotowy do sprzedaży

Gospodarstwo Państwa Mlosków należy do grupy producentów Witagro, w obiektach której warzywa są przechowywane i przygotowywane do sprzedaży. Funkcjonuje w nich zarówno linia do przygotowania cebuli (w big bagi, oraz worki) oraz do mycia i konfekcjonowania marchwi oraz buraczków.