Dobrej jakości rozsady produkowane są w różnych firmach profesjonalnych, ale i w prywatnych gospodarstwach. Dobra rozsada nie powinna być wybiegnięta i musi być dobrze zahartowana. Pogoda w bieżącym tygodniu sprzyja wysadzaniu ze względu na to, że gleba jest dobrze uwilgotniona. Trzeba jednak uważać na mogące lokalnie wstąpić przymrozki.

Jak dobrze przygotować rozsadę do sadzeni

Przede wszystkim nie należy jej zbyt obficie nawozić azotem. Może to spowodować znaczny wzrost wegetatywny, a brak rozbudowy systemu korzeniowego i trudności z wyciąganiem rozsady z wielodoniczek. Ze względu na  niezbyt wysokie nawożenie azotem u roślin nie przerośniętych liścienie zwykle są żółte lub odpadają. Jest to efekt odciąganiem tego pierwiastka z najstarszych organów do najmłodszych.

Nawożenie startowe można wykonać bezpośrednio przed sadzeniem rozsady nawozem wieloskładnikowym zrównoważonym lub fosforowym. Wtedy jednak nie można takiej rozsady zbyt długo przetrzymywać.

Prawidłowo zahartowana rozsada brokuła

Zabezpieczanie rozsady

Bardzo ważne jest zaprawianie rozsad warzyw kapustnych produktem Verimark. Trzeba to jednak wykonać zgodnie z etykietą czyli na około 3 dni przed sadzeniem rozsady w pole. Wielu producentów nawet jeżeli wykona naniesienie produktu na rozsadę poprawnie to wykonuje to zwykle na 1 dzień przed sadzeniem co może skracać prawidłowe działanie cyjazypyru. Wtedy nie cała substancja aktywna dostarczona do bryły korzeniowej zostanie pobrana przez włośniki i przemieszczona po roślinie.

Wyrównanie rozsady brokuła

Przy takiej pogodzie czyli ciepło i sucho lub zimno i wietrznie należałoby również rośliny opryskać produktem Vapor Guard. Zabezpieczy on rośliny przed nadmiernym parowaniem z liści jak też przed suchym i zimnym wiatrem.