Stemphylium i mączniak rzekomy w uprawie cebuli

Poczatkowe stadum Stemphylium na szczypiorze

Uprawa cebuli w tegorocznych warunkach nie jest prosta w kontekście ochrony fungicydowej. Dlatego w Bedlnie, w stacji doświadczalnej firmy Bayer Radosław Suchorzewski zdecydował się podzielić swymi spostrzeżeniami w zakresie zwalczania stemphylium i mączniaka rzekomego.

Stemphylium  – diagnozowanie i neutralizacja zagrożenia

 Jednym z pierwszych objawów choroby jest zasychanie końcówek szczypioru. Czasami to także objawy niedobory wody. Ale niedostateczne pobieranie składników pokarmowych z gleby z roztorem glebowym tak naprawdę też przyczynia się do rozwoju tej choroby, która w Polsce obecna jest już od kilku lat. Od wierzchołku liścia infekcja posuwa się w dół – informuje Radosław Suchorzewski. Jak się okazuje firma Bayer posiada w swym arsenale skuteczne rozwiązanie do zwalczania stemphylium w cebuli. To Luna Experience 400 SC. Dawka 0,5 l/ha wystarcza by zwalczyć zagrożenie tą chorobą. W ofercie Bayer jest także fungicyd Fandango 200 EC. Ten produkt stosowany jest jednak głownie do zwalczania mączniaka rzekomego. Jego dodatkowym efektem jest ograniczenie infekcji stemphylium. Przy silnych objawach mączniaka rzekomego polecam zastosowanie preparatu Infinito 687,5 SC. To bardzo skuteczne rozwiązanie mączniakobójcze – konkluduje specjalista z firmy Bayer.

Więcej o objawach chorób i ich zwalczaniu dowiedzieć można się oglądając poniżej załączony film:

Dodatkowo Radosław Suchorzewski udostępnił kilka zdjęć, które mogą okazać się pomocne w diagnozowaniu stemphylium na plantacjach czytelników portalu www.warzywapolowe.pl.