Rozpoczęły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa. Po raz kolejny przyciągnęły liczne grono zwiedzających, nic dziwnego, bowiem atrakcji nie brakuje. W targach bierze udział przeszło 260 firm, przygotowanych do prezentacji swojej oferty. Na zwiedzających czekają również ciekawe konferencje tematyczne. Podczas otwarcia targów ogłoszone zostały wyniki konkursu o Nagrodę imienia prof. Szczepana Pieniążka.

Jak poinformował Jacek Kłudka prezes Oficyna Wydawniczej Oikos – organizatora TSW , w tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 9 produktów. Spośród nich jury nagrodziło 3 najciekawsze i przyznało jedno wyróżnienie. Nagrodzone zostały przyznane za:

Folię ogrodniczą delaminacyjną KRITFIL EVO2, zgłoszona przez firmę Geo Polska Sp. z o.o. Folia ta dzięki unikatowemu procesowi produkcji pozwala na pokrycie konstrukcji tuneli podwójną folia pompowaną bez konieczności zakładania każdej folii oddzielnie. Jest to folia, która rozwarstwia się na dwie, wcześniej zaś zachowuje się jak folia pojedyncza. Po zamontowaniu folii na obiekcie wystarczy uruchomić system nadmuchowy, by uzyskać końcowy efekt czyli podwójną folię pompowaną. Dodatkową cechą tej folii jest efekt antykondensacyjny, uzyskiwany jest przez zmianę fizyczną (nie chemiczną) wewnętrznej warstwy. Folia Fritifil® 7802 EVO2 posiada dodatek metalocenu, co zwiększa jej wytrzymałość mechaniczną.

System SoFruBox®, zgłoszony przez Sofrupak Witold Gaj. System SoFruBox® jest kontynuacją prac związanych z tekturowymi łubiankami SoFruPak® i odpowiedzią na kolejne sugestie i prośby plantatorów owoców miękkich. System oparty jest na innowacyjnych skrzynkach zbiorczych bez dna SoFruBox® w różnych rozmiarach wraz z dedykowanymi do nich tekturowymi opakowaniami jednostkowymi SoFruPak®. Mogą mieć one pojemność  1kg oraz 500g i 250g (SoFruMiniPak®). Opakowania jednostkowe z licznymi otworami wentylacyjnymi są dopasowane do skrzynki zbiorczej tworząc jednolity zestaw opakowań. Dzięki innowacyjnej konstrukcji skrzynki SoFruBox® usprawniony jest proces schładzania świeżych owoców, w krótkim czasie schłodzić owoce do odpowiedniej temperatury. Jest to pierwszy na rynku system opakowań, zaprojektowany specjalnie dla owoców miękkich, mając na uwadze specyfikę ich przechowywania, transportu i sprzedaży. System SoFruBox® to wsparcie dla polskich plantatorów w sprzedaży owoców na rynkach zagranicznych. Estetyczne i ekologiczne opakowania pomagają zachować świeżość owoców podczas transportu i niewątpliwie przyciągają uwagę klientów.

Trutina – system monitoringu szklarni w oparciu o wagę roślin oraz rynny zgłoszony przez firmę Gremon System Ztr. System monitoruje środowisko w szklarni i wprowadza nową jakość wspomagania decyzji w oparciu o stan roślin. Rośliny sygnalizują czego im potrzeba. System Trutina (łac. balans) umożliwia intepretowanie tych wskazówek, dzięki czemu ogrodnik może świadomie wpływać na wzrost roślin. Dzięki podłączeniu systemu do serwera w chmurze, dane są dostępne na aplikacji mobilnej, na każdym smartfonie oraz komputerze. System został wyposażony w również w Piranometr, dzięki czemu mierzyny balans energetyczny rośliny (różnice pomiędzy sumą radiacji oraz energii zużytej na transpiracje).

Wyróżnienie przyznano zaś firmie Kuhn Maszyny Rolnicze Sp. Z o.o. za sadowniczy opryskiwacz niskociśnieniowy Ventis. Wyposażony jest on w pompę wirową, która zasila system dystrybucji cieczy o niskim ciśnieniu do 3 barów. Ciech robocza jest rozpylana na bardzo drobne krople w dyfuzorach wyposażonych w zwężki Venturiego. Najnowszej generacji wentylator odśrodkowy wytwarza strumień powietrza dystrybuowany do dysz z dużą prędkością 120-185 m/s. Jednorodne rozpylenie cieczy roboczej na bardzo drobne krople sprzyja dokładnemu pokryciu cieczą chronionych roślin. Opryskiwacz Ventis zapewnia oszczędne gospodarowanie środkami ochrony roślin oraz wodą – na opryskanie powierzchni sadu lub jagodnika wystarcza 150-200 l wody.

Już jutro 12 stycznia Konferencja Warzywnicza TSW. Zapraszamy