Trudny sezon cebulowy w Wielkiej Brytanii

Podobnie jak w przypadku wielu innych upraw w Wielkiej Brytanii, zbiory cebuli zostały utrudnione przez trudne warunki pogodowe. Niektórzy plantatorzy nie byli w stanie zebrać całego plonu, powszechnym problemem jest kiepska jakość. Dość dobrze poradziła sobie odmiana 'Sweet Red’, z którą wiązane są pewne możliwości handlowe.

Dziwny przebieg sezonu cebulowego

Według Stephena Hedderly’ego z Bedfordshire Growers rok 2019 był zdecydowanie rokiem ekstremalnym dla uprawy cebuli. Wszystko rozpoczęło się już na początku lutego, gdy opady deszczu były poniżej średniej. To oznaczało znacznie suchsze gleby do wysiewów niż normalnie. Ulewny deszcz, który padał  przez 10 dni w marcu narobił więcej szkód niż pożytku. Zwłaszcza, że reszta marca i kwietnia była ogólnie sucha. Ciężki grad i sztorm Hanna w maju postawiły pewne wyzwania w zakresie ochrony i regeneracji plantacji. Maj i czerwiec były upalne, więc uprawy zaczęły przejawiać objawy stresu. Mocny deszcz w połowie czerwca uratował uprawy nienawadniane. – podsumowuje przebieg warunków pogodowych na Wyspach Brytyjskich w sezonie 2019 specjalista. Zbiory przezimowanej cebuli rozpoczęły się u nas w połowie czerwca i o dziwo jakość zgrubień była dobra, być może najlepsza od kilku lat. Cebulę z szalotki zebrano w lipcu i tu plonowanie jak i jakość także były na dobrym poziomie. Jednak w przypadku cebuli z siewu sierpniowe upały i ulewne deszcze po nich sprawiły, że sytuacja stała się zła na plantacjach. Deszcz padał od trzeciego tygodnia sierpnia z niewielkimi przerwami przez ok.3 miesiące. Spadła w tym czasie 7 miesięczna norma wody. Tylko niektórym plantatorom udało się zebrać przyzwoity plon. Inni zmagają się z kiepską jakością a inni zdecydowali się zostawić cebulę w polu – mówi S. Hedderly.

Rynkowa sytuacja na świecie

Analityczne spojrzenie na cebulowy rynek światowy pozwala Brytyjczykom na pewien optymizm. Sytuacja w Indiach po suszach po których nastąpiły monsuny wywołała późniejszy zakaz wywozu cebuli. Możliwość dostarczania cebuli do tego chłonnego kraju oferuje jednak znaczne możliwości. W Polsce również uzyskano bardzo niskie plony i w Wielkiej Brytanii pojawiło się wiele nowych zapytań o cebulę z naszego kraju i tego regionu kontynentu. Obecnie jednak sytuacja wcale nie jest korzystna. Siewy odmian zimujących zostały opóźnione. Plantatorzy powinni też zakładać kwatery z wczesnej szalotki w ciągu najbliższych kilku tygodni, jednak gleby pozostają nasycone wodą na większości terytorium Wielkiej Brytanii. Co gorsza, w ciągu całodobowych opadów 15 stycznia w trakcie sztormu Brendan spadło 12 mm deszczu, choć w pola i tak nie sposób było wjechać jeszcze przed nadejściem burzy.

Słodka Czerwona satysfakcja

Jedną z odmian, które szczególnie dobrze poradziły sobie w tym trudnym dla brytyjskich producentów cebuli, była Sweet Red. Wygląda na to, że w oparciu o tę odmianę firma zamierza podjąć próby wejścia na nowe rynki. Jakość zgrubień jest dobra a smak wyborny. Przedsiębiorcy zamierzają szukać plantatorów w Europie, którzy byliby zainteresowani uprawą tej właśnie odmiany i dostarczeniem jej do brytyjskiego odbiorcy. Więcej informacji o możliwościach współpracy uzyskać będzie można podczas targów Fruit Logistica na stoisku A-02 w hali 7.2C.

Źródło: freshplaza.com