W Hornigach w gospodarstwie Mateusza i Magdaleny Włodarczyków trwają zbiory ogórków. Pierwsze tony już zebrane. W zależności od tego na jakie ogórki jest zapotrzebowanie kolejne zbiory są realizowane co 2 lub 3 dni. Teraz na topie jest „korniszon” więc zbierać trzeba częściej. Wspólnie z przedstawicielami firmy Yara Poland podglądamy jak realizowane są zbiory i liczymy ile ogórków trzeba zebrać.

To wszystko zależy jakie ogórki są preferowane. Obecnie na rynku najbardziej poszukiwane są ogórki w typie korniszona, z które można uzyskać największe stawki. 100 ton masy ogórkowej to nie zawsze są dobre pieniądze dla plantatora. Ale jeśli będzie to 100 ogórka konserwowego to na pewno uda się zarobić – mówi Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland dodając – Taki ogórek ma długość 6-9 cm, i wagę około 30 g, a to oznacza że na 1 kg potrzeba około 35 sztuk. Oczywiście nie wszystkie zebrane ogórki takie będą, trawią się większe okazy typu „kiszeniak” czy „sałaciak”. Przy takim nasadzeniu gdzie mamy 40 tys. roślin na 1 ha, musimy zebrać około 2,5 kg owoców z rośliny. Przy takiej kondycji roślin i zawiązaniu owoców jakie tu obserwuje wydaje mi się to jak najbardziej realne.

Ponieważ zbiór w tym gospodarstwie jest realizowany ręcznie, ważne jest by rośliny nie były nadmiernie rozrośnięte. Efekt skrócenia międzywęźli uzyskano dzięki zastosowaniu produktu Actisil. Przy pierwszym zabiegu tym nawozem zdecydowaliśmy się zastosować go w podwyższonej dawce 1 l/ha co zapewniło bardzo dobry efekt. Mamy więcej ogórków na pędzie i możliwość przemieszczania się między rzędami podczas zbiorów – wyjaśnia Wojciech Wojcieszek z firmy Yara. Zabieg Actislem w dawce zalecanej czyli 0,5 l/ha będzie powtórzony w najbliższych dniach. Będzie to około 14 dni od pierwszego zabiegu Actisilem.

Pełny program nawożenia ogórkówLINK

Ogórki są zbierane od wczesnych godzin porannych i bezpośrednio na polu sortowane. Zdaniem Pana Tadeusza Włodarczyka, tak jest najwygodniej. Z pola wyjeżdża praktycznie gotowy do handlu towar.

W kolejnym materiale zalecenia dotyczące nawożenia dolistnego i fertygacji. Premiera już wkrótce …