Kolejna odsłona z projektu #100ton ogórków z hektara. Ponownie na plantacji jesteśmy z ekspertami z firmy Yara – Wojciechem Wojcieszkiem i Wojciechem Kopciem. Zapraszamy na bardzo merytoryczną dyskusję o tym jak nawozić ogórki w czasie pełni zbiorów, ale tez jak nawadniać. Potrzeby wodne ogórków, które bardzo intensywnie przyrastają w okresie zbiorów są bardzo wysokie.  

Nawożenie dolistne ogórków

Jeśli chodzi o nawożenie doliste w najbliższym czasie ponowiony będzie zabieg nawozem Actisil w dawce 0,5 l/ha (czytaj również). Jego celem jest dalsze skróceni międzywęźli u ogórków i utrzymanie pędów w ryzach (więcej ogórków na pędzie). Wojciech Wojcieszek zaleca również zastosowanie nawozu Superby Mikromix (0,5 kg/ha) żeby uzupełnić mikroelementów, potrzebnych w czasie intensywnego wzrostu nowych owoców. Wskazane jest również regularne wykonywane zabiegów saletrą wapniową YaraTera Calcinit, po to by zapewnić dobre zaopatrzenie ogórków w wapń a tym samym poprawić ich trwałość po zbiorcza i jakość.

Nawożenie ogórków wraz z podlewaniem (fertygacja)

W trakcie wzrostu owoców i kolejnych zbiorów kontynuowane jest nawożenie Kristalonem Super Gena oraz saletrą wapniową YaraTera Calcinit oraz saletra magnezową Krista MAG. W tym okresie powinniśmy podawać minimum 50 kg/ha tygodniowo by zapewnić prawidłowe odżywienie roślin – mówi Wojciech Kopeć.  Warto pamiętać, że w tym okresie ogórki potrzebują szybkiego magnezu, dlatego w naszych rekomendacjach zmniejszyliśmy nieco dawki Calcinitu na korzyść Krista MAG. Ważne jest by regularnie podczas zbiorów do fertygacji dodawać po 5-10 kg tego nawozu tygodniowo – dodaje ekspert z firmy YARA.

Ile wody potrzebują ogórki w czasie zbiorów?

Kluczowe dla ogórka jest też podanie odpowiedniej ilości wody. To ile wody powinny otrzymać rośliny zależy od tego jakie są opady w danym tygodniu (to można łatwo ocenić obserwując wskazania deszczomierza), ale też jakie jest uwilgotnienie gleby. Do tego celu Wojciech Kopeć rekomenduje bardzo proste, autorskie, rozwiązanie. Używa do tego celu pręta o średnicy 6 mm, tępo zakończonego. Wbijając go w glebę można wyczuć jaki stawia ona opór i zarazem do jakiej głębokości głębokości jest wilgotna. Przy pewnej wprawie można będzie wypracować własną metodę ocenę wilgotności gleby.

Takie proste narzędzie może służyć do oceny uwilgotnienia gleby

Zapotrzebowanie plantacji ogórka na wodę, w trakcie pełnego zbioru, przekracza 7 mm na dobę, czyli 7 litrów na 1 m2 powierzchni uprawy. To daje w przeliczeniu 70 m3/ha na jeden dzień, czyli w ciągu tygodnia – jeśli nie wystąpią opady – potrzebne jest 500 tysięcy litrów wody na 1 ha – wyjaśnia Wojciech Kopeć. Warto też pamiętać, że ogórki najlepiej jest nawadniać w godzinach wczesnoporannych. Wtedy rośliny, które zaczynają aktywnie transpirować pobierają największe ilości wody. Niewskazane jest natomiast podlewanie ogórków na noc – to może powodować nadmierny wzrost wilgotności i problemy z niektórymi chorobami.  

Nawożenie ogórków w czasie zbiorów

Warto również przeczytać: