Na roślinach pomidorów i marchwi zauważono pierwsze objawy chorób powodowanych przez grzyby z rodzaju Alternaria. Choroby te pojawiają się w czasie ciepłej i suchej pogody. By nie doszło do porażenia ważne jest profilaktyka.

Sprawca choroby atakuje tkanki roślin, które przedwcześnie się starzeją.  Są to zwykle liście najstarsze, lub te osłabione podczas suchej i upalnej pogody. Co należy zrobić, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tych choroby? Oczywiście należałoby utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby na plantacjach warzyw, oraz chronić rośliny. Do zabezpieczania przed wystąpieniem alternarioz na pomidorze jest zarejestrowanych wiele produktów, które również zabezpieczają rośliny przez zarazą ziemniaka. Są to produkty takie jak Signum 33 WG, Carial Star 500 SC, Cabrio Duo 112 EC, Amistar 250 SC i jego generyki, Scorpion 325 SC. Są też produkty które mogą doskonale zwalczać infekcje, ale działają tylko na alternarie takie jak Dagonis.

Początkowe objawy alternariozy na liściach marchwi

Jeżeli chodzi o marchew to do zabezpieczania przed alternariozami są przeznaczone produkty: Amistar i jego generyki, Switch 62,5 WG, Scorpion, Signum, Luna Expirience 400 SC, Scala.

Choroby Alternaria