W pierwszej części relacji ze spotkania dla producentów papryki przedstawiliśmy jakie odmiany z portfolio firmy Hazera warto wybrać do uprawy (czytaj tutaj). Warto się też zastanowić czy rozsadę produkować samodzielnie, czy może skorzystać z oferty Grupy Producentów Rozsad Krasoń. W dalszej perspektywie ważna będzie umiejętność wybrania odpowiednich nawozów do nawożenia papryki. Tu warto będzie skorzystać z produktów firmy ADOB. Dlaczego?

Nawożenie papryki

Włodzimierz Prus z firmy ADOB w swoim wystąpieniu skoncentrował się na aspektach optymalnego nawożenia papryki i korzyściach z tego wynikających. Przede wszystkim nawożenie powinno być oparte na rzetelnej analizie gleby i uregulowaniu odczynu gleby. Oprócz najważniejszych pierwiastków należących do grona makroelementów ważne jest zwrócenie uwagi na dostarczenie mikroelementów, zwłaszcza boru, magnezu, manganu czy żelaza. W naszych programach dedykowanych dla poszczególnych gatunków roślin mamy zawarte mikroelementy w postaci pojedynczych nawozów. To pozwala optymalnie dobrać je do potrzeb roślin w poszczególnych fazach rozwoju i wzrostu – podkreślał Włodzimierz Prus.

Włodzimierz Prus z firmy ADOB przybliżył zasady optymalnego nawożenia papryki

Mikroelementy dostępne są w postaci chelatów co zapewnia ich bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie oraz dostępność dla roślin – zwłaszcza w przypadku nawożenia dolistnego. Poprzez umiejętne nawożenie można też sterować wzrostem roślin. W okresach dłużej utrzymującego się deficytu światła ogranicza się nawożenie azotem, a zwiększa magnezem, żelazem i manganem. Braki składników pokarmowych i utrudnienia w ich pobieraniu mogą następować przy temperaturze podłoża/gleby poniżej 14C. Wtedy zazwyczaj utrudnione jest pobieranie fosforu i magnezu. Także przy wysokiej temperaturze w nocy zaburzone zostaje pobieranie magnezu.

W odniesieniu do dość powszechnej choroby fizjologicznej jakim jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców warto pamiętać, że przyczyną tego jest deficyt wapnia w owocach. Może to wynikać również z trudności z poobieraniem wapnia z gleby, do czego dochodzi zwłaszcza w okresach wysokich temperatur. Zapobiegać temu można stosując Chelat Ca IDHA, z którego wapń jest bardzo dobrze przyswajany przez rośliny.

Rozsada papryki. Może warto zamówić gotową pikówkę?

Aleksandra Wronka reprezentująca Grupę Producentów Rozsad Krasoń przedstawiała ofertę tego przedsiębiorstwa dla producentów papryki. Obecnie dysponuje ona powierzchnią 28 ha szklarni w 4 lokalizacjach przystosowanych do produkcji rozsad warzyw. Zamawiając rozsady warzyw warto zwrócić uwagę na termin planowanego sadzenia. Często bowiem okazuje się że późniejsze sadzenie okazuje się bardziej korzystne – rośliny posadzoną w lepiej nagrzaną glebę szybciej się przyjmują i wznawiają wzrost. Z oferty GPR KRASOŃ dostępne są zarówno gotowe rozsady papryki, ale też nadal popularna jest pikówka, do dalszej produkcji rozsad.  Papryka oferowana jest w formie pikówki w tacach 285 sztuk gdzie czas produkcji wynosi 26 dni. Również dostarczana jest gotowa rozsada papryki jak też papryka szczepiona.

Aleksandra Wronka przedstawiła ofertę GPR KRASOŃ dla producentów papryki

Czytaj również o odmianach papryki – Uprawa papryki w tunelach – co warto wiedzieć? Cz. I